ile dla księdza i wystrój kościołła??

ceremonia, przysięga, formalności, organizacja

Re: ile dla księdza i wystrój kościołła??

Postprzez Edusia » Pon Sty 23, 2012 1:37 pm

Kaalko i tu masz rację, to tylko godzina mszy.
My w sumie też nie wiemy ile mam dać w kwestii słownej " co łaska" ?
w czwartek będziemy się widzieć z księdzem to może się czegos dowiemy :)

Awatar użytkownika
Edusia
kocham to forum? :)

Miejscowość: Wrocław

Postprzez madeleine013 » Sob Lut 11, 2012 4:04 pm

Witam Drogie Panny Młode 2012 i nie tylko :)

Jak pewnie niektórzy wiedzą - byłam Panną Młodą 2011 :) bardzo sobie chwalę ten czas i Wam bardzo zazdroszcze, że to jeszcze przed Wami :)

Piszę do Was bo po swoim ślubie, nie mogłam dojść do siebie w snesie brakowało mi bardzo przygotowań i wszytskich rzeczy związanych ze ślubem :) w związku z tym postanowiłam oddać się nico mojej nowej pasji jaką stały się przygotowania ślubne :)

Jestem na etapie pracy nad projektem własnej kwiaciarni, ale już w tym momencie dekoruję kośćioły na msze ślubne, sale także wchodzą w grę oczywiście - cena adekwatna do dekoracji - nie wygórowana i na pewno tańsza niż w wielu kwiaciarniach, bo robię to w tym momencie przede wszystkim z pasji, no i może troszkę z chęci zainstenia w tej branży.

Jeśli któraś z Was byłaby zainteresowana polecam się :)

madeleine013@wp.pl

Dla zainteresowanych mogę wysłać kilka zdjęć :)

Pozdrawiam

madeleine013
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Postprzez Monia1981 » Wto Lip 10, 2012 9:44 pm

Kobitki, ile w końcu dałyście za sam ślub księdzu? My za dekorację płacimy 200-250 zł od pary (jest nas 3:))
Tak zastanawiam się nad kwotą 400 zł tylko czy to nie za dużo??
Monia1981
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Postprzez wiedzma_wroclawska » Śro Lip 11, 2012 7:22 am

Monia1981 napisał(a):Kobitki, ile w końcu dałyście za sam ślub księdzu?
Za samo odprawienie Mszy dla księdza-gościa w naszej parafii daliśmy 200 zł :)
Awatar użytkownika
wiedzma_wroclawska

Postprzez Acia » Śro Lip 11, 2012 7:42 am

My księdzu daliśmy 400 zł:)
Awatar użytkownika
Acia

Miejscowość: :D

Postprzez Fiołek84 » Śro Lip 11, 2012 8:29 am

My daliśmy 300 zł księdzu, za kwiaty na ołtarz i ubranie ich to 80 zł ( długa historia) a za reszte kościoła to musiałabym odliczyć jakoś od kwoty P florystki

Awatar użytkownika
Fiołek84

Postprzez mojito » Śro Lip 11, 2012 8:45 am

a my daliśmy księdzu 600 zł (razem z zapowiedziami), ale później żałowałam i mogłam dać mniej! bo jak przyszło co do czego to na nic się nie chciał zgodzić (na wystrój kościoła w innej kwiaciarni niż ta przez niego polecona, na to, aby podczas mszy grał inny organista niż kościelny itd.). jeśli chodzi o wystrój to koniec końców dołożyliśmy 150 zł ludziom, którzy akurat w sobotę przed naszym ślubem sprzątali kościół na bukiety oraz założenie pokrowców na krzesła. innego wystroju nie było :)
Awatar użytkownika
mojito
super gaduła
super gaduła

Postprzez emilanka » Sob Sie 11, 2012 7:56 pm

Ksiądz dostał od nas 250 zł - 50 zł za rezerwację godziny więc w sumie 300 zł

za wystrój 50 zł dla siostry stroicielki i za kwiaty (składamy się w 3 pary) jeszcze nie wiem ile wyniesie :)

Awatar użytkownika
emilanka

Postprzez joaska1989 » Nie Sie 12, 2012 11:31 am

Wspólnie z przyszłym "małżem" rozmawialiśmy właśnie wczoraj o tym ile dać księdzu w kopercie... I wydaje nam się że 300-500 zł. Taki przedział biorę pod uwagę, więcej nie damy Uważam że za godzinę to i tak DUŻO nawet w tak oczekiwanym i wielkim dniu.
joaska1989
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Asiela » Pon Sie 13, 2012 7:22 pm

My myśleliśmy o 400zł, bo już 50zł za zapowiedzi, 50 za metryki i 50 za zaświadczenie po zapowiedziach oraz 70zł za nauki poszło

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez marifiore » Pią Lut 08, 2013 1:25 pm

oj to musze powiedzieć ,ze dużo dajecie.....księdzu .....400-500zł? kto tyle dziś zarabia na godzinę??? ja zastanawiałam się nad 200zł - bo tak naprawdę uważam ,że to ich obowiazek udzielenie ślubu!!! Przyznaje ze z opowiadań koleżanek są i księża którzy nic nie chcą, albo nie wyznaczą cennika ( mowią poprostu co łaska...) ale są i tacy którzy mają swoje cenniki i ceny zaczynają sie od 500zł w górę!!! Ludzie czy my nie rozpuścilismy ich troszeczkę??? zastanówmy się kto w dzisiaj zarabia 500zł na godzinę???? uważam ,że to lekka przsada dawać tyle.
Awatar użytkownika
marifiore
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez Asiela » Sob Lut 09, 2013 3:58 pm

marifiore napisał(a):oj to musze powiedzieć ,ze dużo dajecie.....księdzu .....400-500zł? kto tyle dziś zarabia na godzinę??? ja zastanawiałam się nad 200zł - bo tak naprawdę uważam ,że to ich obowiazek udzielenie ślubu!!! Przyznaje ze z opowiadań koleżanek są i księża którzy nic nie chcą, albo nie wyznaczą cennika ( mowią poprostu co łaska...) ale są i tacy którzy mają swoje cenniki i ceny zaczynają sie od 500zł w górę!!! Ludzie czy my nie rozpuścilismy ich troszeczkę??? zastanówmy się kto w dzisiaj zarabia 500zł na godzinę???? uważam ,że to lekka przsada dawać tyle.

zgadzam się z Tobą, ale jeśli ludzie już tak "rozpieścili" księży to głupio tak dać mniej :)

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez marifiore » Pon Lut 11, 2013 3:00 pm

Głupio? dać mniej? bez przesady.... niech sie cieszą że dostaną 100-200zł , bo jak mówiłam - udzielenie slubu to ich obowiązek, a w dzisiejszych czasach nikt nie zarabia tyle za godzine!!!!!
Awatar użytkownika
marifiore
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez Asiela » Pon Lut 11, 2013 7:25 pm

marifiore napisał(a):Głupio? dać mniej? bez przesady.... niech sie cieszą że dostaną 100-200zł , bo jak mówiłam - udzielenie slubu to ich obowiązek, a w dzisiejszych czasach nikt nie zarabia tyle za godzine!!!!!

Tzn. nam było głupio dać mniej bo znamy księdza od x czasu i tak jakoś wyszło :)

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez marifiore » Pon Lut 11, 2013 10:23 pm

no to daliście więcej ,można powiedzieć z sentymentu.... bo np. jesteście zżyci z księdzem, lub jest ten ksiądz blisko z waszą rodziną.w TAKICH SYTUACJACH ,rozumiem... i można  dać więcej. ale jak ktoś księdza nie zna., nie jest z nim zżyty  to nie uważam ,żeby był jakiś dobry powód do dania  dużych sum pieniędzy... no chyba,że dla kogoś 500zł to malutka suma i różnicy w budżecie domowym nie robi wydanie 500zł za godzinę mszy... Każdy daje ile chce i ile może.....
Awatar użytkownika
marifiore
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez Asiela » Wto Lut 12, 2013 9:13 am

marifiore napisał(a):no to daliście więcej ,można powiedzieć z sentymentu.... bo np. jesteście zżyci z księdzem, lub jest ten ksiądz blisko z waszą rodziną.w TAKICH SYTUACJACH ,rozumiem... i można  dać więcej. ale jak ktoś księdza nie zna., nie jest z nim zżyty  to nie uważam ,żeby był jakiś dobry powód do dania  dużych sum pieniędzy... no chyba,że dla kogoś 500zł to malutka suma i różnicy w budżecie domowym nie robi wydanie 500zł za godzinę mszy... Każdy daje ile chce i ile może.....

dokładnie tak, jak napisałaś :D

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez Justyś88 » Wto Lut 12, 2013 10:17 am

200 zł? a to nie za mało? Sama nie wiem ja myślałam żeby dac ok 400 zł :/ Skręca mnie jak o tym pomyślę,bo  jak ktoś napisał to jego obowiązek !

Dziękujemy kwiaciarni Zielona Oliwka
Awatar użytkownika
Justyś88
prawie tu mieszkam:)
prawie tu mieszkam:)

Postprzez kamawe » Wto Lut 12, 2013 2:18 pm

spotkajmy sie w polowie drogi, ja mysle, ze 200-300 (bez dekoracji) to kwota w sam raz. Przychodzi to pracy w sobote, zalatwia dokumenty, wysyla je pozniej gdzie tam je trzeba wyslac, zapale swiece, swiatlo, itp. Nie zgadzam sie z opinia, ze to ksiedza obowiazek dac slub, skoro mlodzi decyduja sie na zabawe w koscielnej, badz co badz instytucji, to musi to kosztowac. Wolna wola czy chce sie przyjmowac sakramenty czy nie. W urzedzie stanu cywilnego tez jest oplata, nie?
Awatar użytkownika
kamawe
super gaduła
super gaduła

Postprzez cytrynowe_pole » Śro Lut 13, 2013 11:07 am

Kamawe jasne, z jednej strony to młodzi decydują się dobrowolnie na zawarcie związku małżeńskiego w kościele, ale skoro tak jak piszesz to sakrament, to tak samo sakramentem jest komunia św., dlaczego za to nie płacimy :)? Może niedługo dojdzie do tego, że trzeba będzie dać co łaska za opłatek, bo w końcu dobrowolnie się na to decydujemy, ksiądz nikogo nie przymusza i nie ma obowiązkowego przystępowania do komunii...
Mam nadzieję, że nigdy aż tak nie "rozpuścimy" kościoła w kwestiach finansowych ;) ;)
Awatar użytkownika
cytrynowe_pole

Postprzez kamawe » Śro Lut 13, 2013 11:19 am

cytrynowe_pole napisał(a):Kamawe jasne, z jednej strony to młodzi decydują się dobrowolnie na zawarcie związku małżeńskiego w kościele, ale skoro tak jak piszesz to sakrament, to tak samo sakramentem jest komunia św., dlaczego za to nie płacimy :)? Może niedługo dojdzie do tego, że trzeba będzie dać co łaska za opłatek, bo w końcu dobrowolnie się na to decydujemy, ksiądz nikogo nie przymusza i nie ma obowiązkowego przystępowania do komunii...
Mam nadzieję, że nigdy aż tak nie "rozpuścimy" kościoła w kwestiach finansowych ;) ;)

Podoba mi sie okreslenie "rozpuszczenie" kosciola w kwestii finansowej... Ja mam troche inne doswiadczenie z innymi sakramentami, tzn. kiedy mialam komunie i bierzmowanie tez wszystkie dzieci skladaly sie na "prezent" czy to dla ksiedza czy biskupa. Moze fakt, ze wtedy nie jest to takie oczywiste albo, ze nie we wszytskich kosciolach sie placi wynika z tego, ze to sakramenty bardziej zbiorowe? No wiesz, wiecej osob przyjmuje sakrament na jednej mszy. A w przypadku slubu czy pogrzebu powiedzmy, ze tylko jedna osoba jest zainteresowana, wiec i "co laska" rosnie...  :)

Przylaczam sie do nadziei, ze juz bardziej nie beda rozpuszczeni i stawki beda osiagalne dla wiekszosci...
Awatar użytkownika
kamawe
super gaduła
super gaduła

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ślub

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Przejdź do portalu >>