ślub z osobą niewierzącą

ceremonia, przysięga, formalności, organizacja

ślub z osobą niewierzącą

Postprzez KaRafKa » Pon Lip 18, 2011 1:28 pm

Dziewczyny, mam pytanie: czy któraś z Was brała ślub kościelny z osobą niewierzącą? Tak będzie w moim przypadku - tj. ja chciałabym wziąć ślub Kościelny, natomiast nie będę obligować do tego Narzeczonego, który jest osobą niewierzącą.

Słyszałam, że jest możliwość aby ceremonia ślubna przebiegała w "normalny" sposób, a jedyną różnicą będzie pominięcie w przysiędze Pan Młodego wyznania wiary i kwestii związanych z Bogiem.

Byłabym bardzo wdzięczna za informacje jakich formalności należy w takim przypadku dopełnić, jaki jest stosunek Kościoła do takich ślubów , czy będę sama uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich?

Mam nadzieję, że ktoś już był w takiej sytuacji ...

Dziękujemy:Hotel Karczyce,zespół SideSquad,fot.Światłoczuli-Agata,dekoracja ktstudio-KasiaTeper,organy PiotrMatuszewski,saksofon Łukasz,makijaż NataliaCherubin,fryz MarzenaWróbel,salon Vogue&She
KaRafKa
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Miejscowość: Wrocław

Re: ślub z osobą niewierzącą

Postprzez maidanka » Pon Lip 18, 2011 6:44 pm

Byłam na takim ślubie jako gość więc mogę stwierdzić jak wygląda sama ceremonia. Msza była krótsza i miała mniej oficjalny przebieg. Ksiądz pozwolił na brawa po założeniu obrączek i zakończył "idźcie się bawic" ale to chyba zależy od księdza. Pan Młody rzeczywiście przysięgał troszkę inaczej (nie wypowiadał słów: " Tak mi dopomóż Panie Boże..."). Główne punkty ceremonii (np kazanie) były ale trwały krócej. Najlepiej dopytaj się u siebie w parafii o wszystkie formalności, bo może być ich trochę więcej niż normalnie.
Awatar użytkownika
maidanka
kocham to forum? :)

Postprzez callja » Pon Lip 18, 2011 7:00 pm

KaRafKa napisał(a): Słyszałam, że jest możliwość aby ceremonia ślubna przebiegała w "normalny" sposób, a jedyną różnicą będzie pominięcie w przysiędze Pan Młodego wyznania wiary i kwestii związanych z Bogiem.

Uczestniczyłam w takim ślubie - jedyną różnicą było właśnie pominięcie przez osobę niewierzącą słów "W imię Ojca, i Syna, i Ducha św." w przysiędze; strona niewierząca musi tez złożyć deklarację, że nie będzie utrudniać /przeszkadzać w wychowaniu dzieci w duchu katolickim.

Jak najbardziej można sie tez zdecydować na tzw. obrzęd zaślubin, tj. bez Mszy św. Oklaski, o ile wiem, są obecnie zabronione przez Benedykta XVI, który ostro gromi elementy "show" w czasie obrzędów religijnych:
http://fakty.interia.pl/religia/watykan/news/zyczenie-papieza-msza-bez-aplauzu,1363899,5945

Polecam kontakt z oo. Dominikanami z kościoła św. Wojciecha - są otwarci, życzliwi, pomocni, i nikogo nie nawracają na siłę. To bbb ważne!!! I poszperaj po wątkach archiwalnych - było tu wśród forumek PMP conajmniej kilka par "mieszanych", które wzięły ślub jednostronny.
callja
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Postprzez KaRafKa » Wto Lip 19, 2011 8:48 am

Bardzo Wam dziękuję za szybkie odpowiedzi!

To czego się boję, to właśnie reakcja księdza na informację o "takim" ślubie.. Ale jest to dla mnie ważne, dlatego rzeczywiście popytam w parafii i u o. Dominikanów.

Jeszcze raz dziękuję! A gdyby Wam się przypomniało coś jeszcze, to podzielcie się tym, proszę ;)

Dziękujemy:Hotel Karczyce,zespół SideSquad,fot.Światłoczuli-Agata,dekoracja ktstudio-KasiaTeper,organy PiotrMatuszewski,saksofon Łukasz,makijaż NataliaCherubin,fryz MarzenaWróbel,salon Vogue&She
KaRafKa
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Postprzez andzya » Wto Lip 26, 2011 9:19 am

Też będę brała taki ślub :) Załatwiałaś już może jakieś formalności w kościele?
andzya
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez KaRafKa » Wto Lip 26, 2011 9:24 am

Jeszcze niczego nie załatwiałam.  Ślub bierzemy poza Wrocławiem, natomiast wszystkie formalności muszę załatwić w swojej parafii, bo Pan Młody jest niewierzący. Ale podobno można wziąć taki ślub jako konkordatowy, tzn. że wystarczy tylko ten i nie trzeba kolejnego w USC.

Natomiast jestem nowa w parafii bo miesiąc temu zmieniłam miejsce zameldowania i zastanawiam się, co ksiądz powie, gdy mnie pierwszy raz na oczy zobaczy, a ja mu "wyskoczę" z taką informacją ;)

KaRafKa
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Postprzez maidanka » Wto Lip 26, 2011 10:40 am

Nie wiem czy wolno ale w każdym razie ten ksiądz zezwolił i sam zachęcił do braw. Ślub odbywał się na początku czerwca w kościele przy ul. Kruczej
Awatar użytkownika
maidanka

Postprzez KaRafKa » Pon Wrz 24, 2012 2:56 pm

Słowem podsumowania, bo mam to już za sobą - formalności są identyczne, jak przy ślubie konkordatowym, jedynym dodatkowym papierkiem jest dyspensa od biskupa, zezwalająca osobie wierzącej na ślub z osobą niewierzącą, u mnie było napisane - poza mszą św. Nie ma co obawiać się tego zapisu, bo ceremonia właściwie niczym się nie różni, jest nieco krótsza - nasza trwała ok. 30 minut i było pięknie, bo wszystko koncentrowało się na nas - na naszym sakramencie. Ksiądz zachował się wspaniale - kazanie było krótkie i wzruszające.

Aha - zgodnie z prawem kanonicznym świadkowie NIE MUSZĄ być wierzący! nie dajcie sobie tego wmówić, żadne karteczki do spowiedzi czy zaświadczenia nie są potrzebne, choć oczywiście wszystko zależy od księdza..

pozdrawiam i życzę powodzenia

KaRafKa
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Postprzez pola102 » Śro Sty 16, 2013 3:39 pm

Zawarcie małżeństwa przez dwoje osób, ochrzczonych w Kościele katolickim, z których jedna obecnie uważa się za niewierzącą, należy do sytuacji nazywanej w terminologii prawnej małżeństwem mieszanym. Instrukcja Episkopatu Polski z 1986 roku w dziale „Małżeństwa mieszane i im podobne” rozstrzyga kwestie prawne, które dotyczą małżeństw katolików z następującymi osobami: z nieochrzczonymi, z ochrzczonymi poza Kościołem katolickim, z osobami, które formalnym aktem odstąpiły od Kościoła katolickiego, z osobami, które nie odstąpiły formalnym aktem od Kościoła katolickiego, ale deklarują się jako niewierzące lub niepraktykujące. Dokument ten przypomina równocześnie, że katolikiem jest ten, kto został ochrzczony w Kościele katolickim lub po chrzcie był do niego przyjęty przez publiczne wyznanie wiary i formalnym aktem od niego się nie odłączył.

Na małżeństwo katolika z osobami wyżej wymienionymi Kościół wyraża zgodę (tzn. dyspensę w sytuacji małżeństwa katolika z osobą nieochrzczoną i „Nihil obstat” w pozostałych sytuacjach) pod warunkiem, że strona katolicka złoży odpowiednie oświadczenie i przyrzeczenie (rękojmie), mające za cel obronę i zachowanie jej wiary oraz wychowanie jej potomstwa także w wierze katolickiej. Druga strona natomiast winna być powiadomiona o zobowiązaniach strony katolickiej.

To powiadomienie jednak nie wystarcza w sytuacji małżeństwa z osobą, która formalnym aktem odstąpiła od Kościoła katolickiego, bądź z osobą, która deklaruje się jako niewierząca lub niepraktykująca. W takiej sytuacji osoba, która pragnie zawrzeć małżeństwo z katolikiem (katoliczką) musi jeszcze w obecności świadków złożyć zobowiązanie, że nie będzie przeszkadzała współmałżonkowi w wypełnianiu złożonych przezeń rękojmi.
pola102
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez partycjazwroclawia » Pon Maj 06, 2013 12:35 pm

U mnie w rodzinie tak było, i z tego co pamiętam obyło się tylko bez przysięgi wiary ze strony jednej z osób.
Reszta wyglądała normalnie. Ale Ksiądz dość długo namawiał ich do NORMALNEGO ślubu.
Awatar użytkownika
partycjazwroclawia
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez martynok » Pon Maj 19, 2014 1:42 pm

Ja biorę ślub z osobą niewierzącą i do tego obcokrajowcem. Ślub odbędzie się normalnie, w kościele. To po ich stronie należy załatwianie formalności z kurią. Formalności jest sporo - na szczęście trafiliśmy na księdza który "specjalizuje się" w udzielaniu tego typu ślubów, więc przeprowadził nas przez całą papierkologię :) Trudna sprawa, ale do zrobienia :)

Awatar użytkownika
martynok
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez sasayaku4 » Wto Maj 20, 2014 2:56 pm

Bardzo dobrze, że te osoby zgadzają się na śluby w kościele. Zwykle w takiej sytuacji bierze się ślub cywilny

http://www.alanex-radom.pl/
Ostatnio edytowany przez sasayaku4, Nie Cze 21, 2015 10:19 am, edytowano w sumie 1 raz
sasayaku4
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez toniwed » Wto Mar 31, 2015 10:03 pm

jeśli osobie niewierzącej nie przeszkadza ślub kościelny to nie powinno być problemu, księża z tego co wiem raczej nie mają nic przeciwko:)
toniwed
lubię tu popisać
lubię tu popisać

Postprzez Kwiatek_D » Czw Kwi 02, 2015 11:22 am

To chyba zależne od tego jak gruba jest koperta dla księdza... W mojej parafii by to chyba nawet z tym nie przeszło. Nie wyobrażam sobie slubu kościelnego w momencie kiedy jedna osoba po prostu nie wierzy. Dla mnie kościelny to oficjalne przyrzeczenie miłości przed Bogiem...
Kwiatek_D
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez toniwed » Śro Sie 12, 2015 8:59 am

albo od tego, czy ksiądz jest normalny
toniwed
lubię tu popisać
lubię tu popisać

Postprzez anisiek » Pią Lis 13, 2015 4:33 pm

Szczerze mówiąc to nawet z ciekawości bym się wybrała na takie wesele, żeby zobaczyć, jak to jest..
anisiek
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez toniwed » Śro Gru 02, 2015 1:07 pm

Dlaczego wesele ma się czymś różnic.
toniwed
lubię tu popisać
lubię tu popisać

Postprzez Samanta » Pon Gru 21, 2015 12:01 pm

Ślub kościelny dla osoby niewierzącej może być problemem. Jeżeli Tobie to nie przeszkadza, warto pójść na ugodę i wziąć ślub cywilny. Jednak jeśli bardzo zależy Ci na kościelnym, to przyznam że sytuacja jest trudna i wymaga kompromisu.
Samanta
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez StasiaK » Śro Gru 30, 2015 4:28 pm

Bardzo ciekawy wątek. Nie miałam wcześniej pojęcia, że istnieje taka możliwość dlatego też my wzięliśmy ślub cywilny. Ciekawa jestem jak na tą kwestię zapatrują się księża i czy ciężko jest znaleźć takiego, który zgodzi się na "małżeństwo mieszane" jak to nazywacie.
Awatar użytkownika
StasiaK
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Postprzez Nastia » Czw Lut 11, 2016 3:08 pm

Byłam na takim ślubie, byłam też na takich chrzcinach.
Nie jest to żaden problem. Z tego co się orientuję, spokojnie można takie rzeczy załatwić zarówno w parafiach katolickich jak i np. w prawosławnych.
Sama ceremonia niczym się nie różni. Faktem jest, że osoba niewierząca nie wyznaje wiary. Jest to niejako skrócone, ale jakby ktoś nie wiedział, że jedna ze stron jest niewierząca, to by pewnie się nie poznał.
Nastia
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: Białystok

Następna

Wróć do Ślub

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Przejdź do portalu >>