Nauki przedmałżeńskie

jak wyglądały Wasze zaręczyny, jak sobie wyobrażacie zaręczyny? Formalności, nauki, kursy przedmałżeńskie, protokół kanoniczny, papierowe sprawki, rola świadków

Nauki przedmałżeńskie

Postprzez Acia » Pon Cze 27, 2011 10:14 am

Nie wiem czy ten temat był poruszany (nie znalazłam w wyszukiwarce :) ) ale powiedzcie mi jak wyglądały wasze nauki przedmałżeńskie. Wiele się naczytałam w internecie o tym i chciałabym znać wasze zdanie na ten temat..jak one się odbywają, jakie tematy są poruszane. Powiedzcie mi też jak wygląda spowiedz przedślubna, to jest na zasadzie zwyklej spowiedzi czy coś innego? Jestem bardzo ciekawa i chętnie dowiem się co mnie czeka ;p
Awatar użytkownika
Acia
kocham to forum? :)

Miejscowość: :D

Re: Nauki przedmałżeńskie

Postprzez Nanu » Pon Cze 27, 2011 2:46 pm

Acia, wszystko zależy od parafii i księży.

W jednych parafiach, to są takie jakby wykłady. W innych bardziej rozmowa przy kawie i ciastku w malutkich grupach z księdzem. U mnie wyglądało to tak, że były 4 spotkania po prawie 2h każde. Na pierwszym ksiądz (baaardzo stary, co przekładało się na wartości jakie nam "wpajał") głównie robił odczyt, tylko co jakiś czas przerywając jakąś anegdotką. Drugie spotkanie to była lekcja NPRu i to były najlepsze zajęcia, bo babka bardzo rzeczowo omawiała wszystko i naprawdę bardzo dużo się wtedy nauczyłam. Trzecie spotkanie to znowu stary ksiądz i jego wykłady o tym, że kobieta nie może być bardziej wykształcona od męża itp, a czwarte spotkanie było z innym księdzem i żałowaliśmy, że on nie poprowadził wcześniejszych spotkań, bo o wiele fajniej mówił.
Każde ze spotkań miało temat przewodni (nie mam już kart z tego, bo zostały złożone w kancelarii, ale pamiętam, że ostatnie było o sakramencie pokuty, jedno było o roli rodziny, jedno o małżeństwie itp).

Musisz popytać ludzi, którzy byli na naukach w tej parafii do której WY pójdziecie. Bo naprawdę ile osób zapytasz, tyle będziesz mieć opowieści, a w Waszym kościele będzie jeszcze inaczej.
[U][URL=http://www.suwaczki.com/][IMG]http://www.suwaczki.com/tickers/zrp0egz2hq4twaep.png[/IMG][/URL]
[/U][URL=http://www.suwaczki.com/][IMG]http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zs8fwswtx6z85.png[/IMG][/URL]
[IMG]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s8u69blg6fbcp.png[/IMG]
[URL=http://www.suwaczki.com/][IMG]http://www.suwaczki.com/tickers/relg20mmflbnpltm.png[/IMG][/URL]
Awatar użytkownika
Nanu

Miejscowość: małopolska

Postprzez maidanka » Pon Cze 27, 2011 5:44 pm

U nas (to jest w parafii św. Antoniego przy ul. Kasprowicza) było 10 spotkań, po 45 min. w dużej grupie (ok 16 par) i wykłady na konkretny temat. Ksiądz proboszcz mówił ciekawie i poruszał ważne tematy (miał z nami 5 spotkań) natomiast Pani z poradni nie przypadła mi do gustu. Każda obecność była odnotowywane w specjalnym indeksie i jeśli ktoś miał chyba min. 8 to bez problemu zaliczał egzamin (w innym wypadku pary musiały nadrobić - ale nie wiem niestety jak)Ogólnie było fajnie i te spotkania dały mi dużo do myślenia i do przegadania z Przyszłym. Zależy też czy chcesz to tylko "odsiedzieć" i mieć z głowy czy też coś dla siebie wyciągnąć. Aha i kwestia zapłaty - 70zł od pary to według mnie niedużo ( na placu Dominikańskim kwota wynosi 160zł za parę)

Tematy spotkań:
-Wiara Fundamentem Małżeństwa
- Odpowiedzialne rodzicielstwo
-Sakramentalny wymiar małżeństwa
-Rozwój i zagrożenia miłości w małżeństwie
- Różnica w przeżywaniu miłości
-Antykoncepcja i zabijanie nienarodzonych
-Liturgia sakramentu małżeństwa - świetne zajęcia, ojciec przeanalizował z nami całą mszę ślubną i powiedział nam jakie mamy prawa (np. że możemy sobie wybrać czytania, lektora, księdza itp.)obowiązki i ogólnie uspokoił nas, że księża zawsze podpowiadają co zaraz nastąpi
-Wskaźniki płodności
-Przymioty małżeństwa katolickiego
-Dziecko w rodzinie
Awatar użytkownika
maidanka

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Kajkolcia » Pon Sie 15, 2011 5:19 pm

U mnie w parafii Św. Bonifacego odbywały się spotkania od poniedziałku do czwartku. Było ich w sumie 8, każde po 1h. Zaczynały się przeważnie o 19. My mieliśmy z proboszczem zajęcia to było więcej opowieści o jego życiu niż w sumie tych co były nam potrzebne do sakramentu małżeństwa. Spotkanie w poradni w sumie były 3 każde po 1,5h, odbywały się co środę czyli przez 3 tygodnie trochę długo jak dla mnie i to mi się nie podobało ;/ zaczynały się od godzin wieczornych np od 20 lub 21. Po spotkaniach w poradni trzeba było zdać egzamin z tego co mówiła nam ta kobieta, przeprowadzała z nami też taką ankietę. Były tam pyt. typu: "Czy nie dogadujesz się z którymś z rodziców swojego narzeczonego lub narzeczonej?" itd. Spotkania były płatne chociaż z początku mówili nam, że będą za free. Jeśli chodzi o spowiedź przed ślubną. Raz był jeden ksiądz taki młody u nas na zastępstwie za proboszcza i powiedział tylko tyle, że jeśli młodzi mieszkają ze sobą już przed ślubem to spokojnie mogą iść tylko na jedną spowiedź np. w piątek dzień przed ślubem, a jeśli nie mieszkają to muszą iść na dwie spowiedzi. Aha no i jeszcze trzeba było do nauk iść na jedno nabożeństwo Fatimskie, ono jest każdego 13-stego dnia miesiąca i jedno takie spotkanie trzeba zaliczyć. Z tego co pamiętam to chyba wszystko. :)
Awatar użytkownika
Kajkolcia
super gaduła
super gaduła

Postprzez maidanka » Wto Sie 16, 2011 3:26 pm

Jak widać w różnych parafiach równych rzeczy wymagają i mimo ogólnego zarysu szczegóły się różnią. Najlepiej iśc do jednej konkretnej i wszystkiego dowiedzieć się u źródła.
Awatar użytkownika
maidanka

Postprzez nobis21 » Wto Wrz 06, 2011 12:10 pm

ja właśnie jestem przed wyborem miejsca na nauki przedmałżeńskie. Ślub będziemy mieli w Parafii Św. Antoniego natomiast nie wiem, czy nauki również... Słyszałam, że u Dominikanów nauki są wspaniałe. Możecie polecić jakieś sprawdzone miejsca?
Maidanka to powiedz proszę, czy skoro mieszkam na Karłowicach to warto odbyć nauki już tam, czy może powinnam szukać czegoś innego. Kiedy zapisywałaś się na te nauki?

Awatar użytkownika
nobis21
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez nusiaczek20 » Wto Wrz 06, 2011 6:10 pm

nobis21 napisał(a):ja właśnie jestem przed wyborem miejsca na nauki przedmałżeńskie. Ślub będziemy mieli w Parafii Św. Antoniego natomiast nie wiem, czy nauki również... Słyszałam, że u Dominikanów nauki są wspaniałe. Możecie polecić jakieś sprawdzone miejsca?
Maidanka to powiedz proszę, czy skoro mieszkam na Karłowicach to warto odbyć nauki już tam, czy może powinnam szukać czegoś innego. Kiedy zapisywałaś się na te nauki?

Oława trzy spotkania plus poradnia a to za 60zł od pary :) Polecam

Polecamy : Grupa muzyczna Extreme, Fotograf Grzegorz Wiernicki, Filmowanie Tomasz Miller, Kwiaciarnia Alma, Makijaż Anna Koch, Cukiernia Tortissima
Awatar użytkownika
nusiaczek20

Postprzez nobis21 » Czw Wrz 08, 2011 8:06 am

kurcze, właśnie przegapiłam nauki w swojej parafii Św. Antoniego na Karłowicach;/ okazało się , że już się zaczęły i musimy czekać do listopada na kolejne. No cóż mówi się trudno... ale może dobrze się stało, bo mamy teraz szczeniaka i szkoda by go było jakbyśmy wychodzili, zwłaszcza, że i tak grzecznie siedzi w domu jak pracujemy.
Dziewczyny powiedzcie mi czy to nie za dużo: 10 spotkań po 2 razy w tygodniu.
Z góry dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
nobis21
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez nusiaczek20 » Czw Wrz 08, 2011 8:23 am

Jak masz czas to nie jest za dużo, z takich nauk zawsze coś wyniesiesz pod warunkiem że mówią sensownie. My niestety czasu nie mieliśmy w tygodniu bo mój M. był w delegacjach w tygodniu więc zostawały nam weekendy :)

Polecamy : Grupa muzyczna Extreme, Fotograf Grzegorz Wiernicki, Filmowanie Tomasz Miller, Kwiaciarnia Alma, Makijaż Anna Koch, Cukiernia Tortissima
Awatar użytkownika
nusiaczek20

Postprzez maidanka » Czw Wrz 08, 2011 8:57 am

Nobis polecam Ci nauki u franciszkanów. Ja robiłam właśnie tam i jestem bardzo zadowolona. (proboszcz jest świetny i mądrze mówi, bo babki można się przyzwyczaić).Teraz czekamy na nauki indywidualne (13,20,22 września). Jeśli będziesz na wszytskich spotkaniach (trwają 45 min w salce parafialnej) to spokojnie proboszcz wszystko Ci podpisze. Nie ma nawet problemu z dniami skupienia, które też trzeba zrobić, bo z tego co wiem w większości kościołów są wymagane. Podejdź do kancelarii i zapisz was na kolejny kurs. Na prawdę warto.
Awatar użytkownika
maidanka

Postprzez nobis21 » Czw Wrz 08, 2011 9:00 am

Maidanka dzięki za radę. Właśnie wczoraj byliśmy w Kancelarii i siostra nam powiedziała, abyśmy poszli na pierwsze zajęcia kolejnych spotkań, które zaczną się w poniedziałek bądź czwartek w listopadzie. terminu jeszcze nie mają, także musimy być bardziej czujni tym razem! :) tak zrobimy! nie ma co jeździć gdzieś w miasto, skoro możemy mieć nauki 5 minut od domu:)

Awatar użytkownika
nobis21
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez maidanka » Czw Wrz 08, 2011 9:14 am

Tym bardziej, że na prawdę fajnie prowadzone. Jak będę już po spotkaniach indywidualnych to napisze Ci jak to wyglądało
Awatar użytkownika
maidanka

Postprzez nobis21 » Czw Wrz 08, 2011 9:18 am

super, będę czekać na info:)))

Awatar użytkownika
nobis21
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez agata2012 » Czw Wrz 08, 2011 2:48 pm

my planujemy nauki albo w mojej parafii św. Michała Archanioła ( zaczynają się 26 września) , ale to będzie zależeć od godziny o której będą, bo K pracuje do późna i nie wiem czy uda mu się przyjeżdżać, a jak nie to wybierzemy nauki w Oławie- 3 soboty na g. 18, krótko i na temat:)
agata2012

Postprzez maidanka » Czw Wrz 08, 2011 8:06 pm

Agata Ty jesteś z parafii Michała Archanioła przy ul. Prusa? Tam właśnie będziemy ślubować
Awatar użytkownika
maidanka

Postprzez KOKOLL » Nie Wrz 11, 2011 3:51 pm

Dziewczyny powiedzcie mi czy to prawda, że za nauki przedmałżeńskie lub wizytę w poradni się płaci ?
Czy tak jest w każdej parafii ? Ja biorę ślub i nauki w parafii na Popowicach u o. Oblatów.
Jutro zaczynam z M. i nie chciałabym być zaskoczona.

Awatar użytkownika
KOKOLL
super gaduła
super gaduła

Miejscowość: WROCŁAW

Postprzez agata2012 » Nie Wrz 11, 2011 4:16 pm

Maidanko tak, należę do parafii św. Michała:) jak będę mogła to na pewno wpadnę na Twoj ślub, żeby osobiście dodac otuchy i wsparcia:)

Kokoll niestety za nauki się płaci. cena zalezy od parafii. może to byc od 60 zł od pary, ale tez i znacznie więcej. lepiej się przygotujcie
agata2012

Postprzez nusiaczek20 » Nie Wrz 11, 2011 5:20 pm

Dziewczyny za przyśpieszone nauki się płaci ale ten które trwają ok 10 tygodni to nie no chyba że co łaska.

Awatar użytkownika
nusiaczek20

Postprzez maidanka » Nie Wrz 11, 2011 8:53 pm

Agato zapraszam Cie serdecznie Będzie mi bardzo miło jak znajdziesz czas.

Nusiaczek my płaciliśmy po 35 zł od osoby, a nasze nauki trwały ok 5 tygodni.
Awatar użytkownika
maidanka

Postprzez nusiaczek20 » Nie Wrz 11, 2011 9:19 pm

maidanka napisał(a): Nusiaczek my płaciliśmy po 35 zł od osoby, a nasze nauki trwały ok 5 tygodni.

To gdzie takie drogie nauki mają? Ile spotkań było?

Awatar użytkownika
nusiaczek20

Następna

Wróć do Zaręczyny i sprawy przedślubne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość

Przejdź do portalu >>