ZAIKS i inne opłaty ??

organizacja, lokale, oczepiny, program wesela, podziękowania, menu, terminy

ZAIKS i inne opłaty ??

Postprzez foczkoludek » Pią Sty 29, 2010 9:35 pm

Mam problem. Menedżer mojego zespołu mówiła, że lokal  opłaca ZAIKs, ponieważ grając muzykę na codzień w lokalu opłaty takiej dokonują co miesiąc, a wesele to nie jest żaden szczególny dzień, inny od reszty dni w miesiącu- pod kątem odtwarzania muzyki.

Jak w związku z tym ma się taki pkt w mojej umowie (jestem w fazie przeglądania jej przed podpisaniem)-cytuję:

"OPŁATY NA RZECZ ORGANIZACJI ZBIOROWEGO ZARZĄDZANIA
1. Zleceniodawca upoważnia Zleceniobiorcę do zawarcia z właściwą organizacją zbiorowego
zarządzania prawami autorskimi (wskazanej w regulaminie) odpowiadającej zakresowi
wykorzystywanych utworów stosownej umowy licencyjnej-jednorazowej na:
a. publiczne wykonywanie i/lub odtwarzanie utworów chronionych przez Stowarzyszenie
Autorów ZAIKS podczas organizowanej uroczystości weselnej (wykonywanie utworów „na
żywo” przez muzyka lub zespół muzyczny lub odtwarzanie utworów („muzyka mechaniczna”)
za pomocą urządzeń technicznych i pokrycie należnych z tego tytułu opłat.
b. publiczne wykorzystywanie artystycznych wykonań utworów muzycznych i słowno -
muzycznych, objętych opłatą STOART;
c. publiczne odtwarzanie nagrań z fonogramów i wideogramów, objętych opłatą SPAV.
Rozliczenie opłat nastąpi po zakończeniu usługi, uwzględnione zostanie w końcowym
rozliczeniu zamówienia.
2. W przypadku, gdy Zleceniodawca zamierza bezpośrednio rozliczyć się z właściwą organizacją
zbiorowego zarządzania, o której mowa w ust. 14, Zleceniodawca zobowiązany jest
przedstawić Zleceniobiorcy odpowiedni dokument potwierdzający dokonanie takiego
rozliczenia. W związku z tym, że Inspektorzy ww. organizacji zbiorowego zarządzania mają
prawo do przeprowadzenia kontroli i obliczenia należnych opłat, Zleceniodawca zobowiązuje
się do pokrycia wszelkich roszczeń w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez
Inspektorów ww. organizacji lub jednostki Policji. "

Dlaczego, jeżeli lokal opłaca co miesiąc opłatę ZAIKS ja mam to robić ponownie?  Jak to jest u Was ??
foczkoludek
prawie tu mieszkam:)

Postprzez jasada » Pią Sty 29, 2010 10:04 pm

Od kilku znajomych słyszałam, żę z tym ZAIKSem to jest tak, że dj niby mówi Młodym, że go opłaca i dlatego cena jest wyższa, a tak naprawde wszystko zostaje mu w kieszeni. Oczywiście nie chce generalizować bo napewno też są sprawiedliwi ludzie, ale to może byc podejrzane.
Awatar użytkownika
jasada
kocham to forum? :)

Miejscowość: wrocław

Postprzez foczkoludek » Pią Sty 29, 2010 10:13 pm

tylko że mi zespoł mówił, że opłata spoczywa na restauracji, restauracja w umowie przysyła mi punkt, że ja mam płacić.. W tej restauracji na codzień jest odtwarzana muzyka do przysłowiowego kotleta. Czy opłata dla zaiksu za tego "kotleta" jest inna niż opłata za muzyke na weselu ? tzn, płaci się to oddzielnie, dodatkowo ? zwariowac można..
foczkoludek

Postprzez jasada » Pią Sty 29, 2010 10:22 pm

Proponuje konfrontacje dj'a z menagerem restauracji w celu wyjasnienia a  wrazie dalszych nieporozumień zmiane dj'a. Nic więcej nie mogę powiedzieć. Powodzenia i nie łam się!
Awatar użytkownika
jasada

Postprzez Nieba » Pią Sty 29, 2010 10:25 pm

Poczytaj w necie w przepisach, mnie z sali mówili że za puszczanie radia to inna opłata niż za bal, pod wesele czy inna impreze podaje sie liczbe par czy jakos tak. Sprawdzalam to przed podpisaniem umowy i faktycznie tak jest ze za konkretny bal sie placi, za jedna noc.
Nieba
rozkręcam się
rozkręcam się

Miejscowość: Wrocław

Postprzez aga_bre » Pią Lut 12, 2010 1:49 pm

My w umowie z zespołem nie mamy żadnej takiej informacji. Czy to znaczy, że musismy sami za to zapłacić? To jakiś absurd!
aga_bre
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Patka » Sob Lut 20, 2010 6:03 pm

a co w przypadku kiedy żadna ze stron (ani sala, ani zespół, ani my) nie zapłaci?
czy ZAIKS robi jakieś kontrole?
Patka
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Postprzez Karolina07 » Sob Lut 20, 2010 7:14 pm

Z tego co mi wiadomo robi. I jeśli nie ma się opłaconego Zaiksu to nie można już grac muzyki i oczywiście osoby które były zobowiązane go zapłacić płaca dużo wyższa kare. Podobno do 5 tysięcy złotych. Ale to tylko tak słyszałam. Kontrole robią jak wszędzie jak sanepid czy urząd skarbowy. Działa to na takiej samej zasadzie
Karolina07
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Re: ZAIKS i inne opłaty ??

Postprzez Edusia » Pią Kwi 29, 2011 10:58 am

Dziewczyny to jak jest z tym ZAIKSEm?
dziś dostałam wstepną umowę od zespołu - i jest napisane,że organizator imprezy zobowiązuje się do uiszczenia opłaty zaiks?
czy to znaczy,że powinnam zapytać w swoim hotelu czy oni opłacają to czy tez my sami mamy to zapłacić?

Awatar użytkownika
Edusia

Postprzez jasada » Pią Kwi 29, 2011 11:29 am

organizatorem imprezy jesteś Ty, więc Ty płacisz, chyba, że hotel opłaca zaiks regularnie.
Z tego co wiem to nie sa duże koszty.

Awatar użytkownika
jasada

Postprzez Edusia » Pią Kwi 29, 2011 11:38 am

też słyszałam,że koszty nie są duże do 100zł jakoś,ale muszę się dopytać w Hotelu Jasek jak jest u nich
z tych nerwów co jadę to zapominam o coś zapytać

Awatar użytkownika
Edusia

Postprzez ewelinka89 » Pią Kwi 29, 2011 1:38 pm

Dziewczyny a powiedzcie mi, jeżeli przyjęcie w restauracji i wiadomo, leci tam muzyka to chyba obowiązek spoczywa na nich, bo muszą opłacać na każdy miesiąc, prawda? Przecież to żadna różnica, czy robią imprezę otwartą czy zamkniętą, po prostu oni odtwarzają muzykę?
ewelinka89

Postprzez Edusia » Pią Kwi 29, 2011 1:40 pm

a ja doczytałam,że zaiks się płaci kiedy chcecie się  fakturę na przykład na firmę

więc prawdę mówiąc pogłupiałam troszkę

Awatar użytkownika
Edusia

Postprzez Domina » Sob Kwi 30, 2011 8:18 am

Jak byliśmy na rozmowie z zespołem to facet powiedział nam taką rzecz: obowiązek opłaty spoczywa na hotelu/restauracji w którym odbywa się impreza (chyba że umowa przez Was zawarta mówi inaczej). Jeśli w umowie nie ma nic napisane, że Wy to pokrywacie - w razie czego odpowiedzialność pokrywa hotel/restauracja. Facet z zespołu odradzał nam dopytywanie się menagerki sali, jak to jest z tą opłatą, bo jak się zaczniemy wypytywać, to mogą nam ją wcisnąć na siłę ;)
Domina
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez Edusia » Sob Kwi 30, 2011 8:39 am

To może i my to przemilczymy :)

Awatar użytkownika
Edusia

Postprzez Rudzia » Nie Maj 01, 2011 12:03 pm

U nas ZAIKS placi hotel, ale u znajmoych ktorzy maja wesele w takim typowym domu weselnym zaiks musza zaplacic sami. Orkiestra lub DJ zadko oplacaja zaiks bo to lezy po stronie organizatora, za puszczanie publicznie muzyki. Oni placa jakas inna oplate za granie utowrow.
Takze my mamy zpais w umowie z hotelem ze to oni placa zaiks. Ale jesli nie macie w umowie z restauracja ani z orkiestra ze oni placa to obowiazek spoczywa na was. Koszt tego zaiksu to chyba 100 zl wiec mysle ze dla switago spokoju warto zaplacic niz sie stresowac ze wpadnie jakas kontrola. bo z tego co slyszalam lubia sobie w typowo weslene miejsca zajrzec od czasu do czasu...
Serdecznie DZIĘKUJEMY I POLECAMY: Salon Sukni Ślubnych "Anna Lisa" , Kwiaciarnia Glorioza; Cukiernia Spychała; p. Basia Romer - makijaż, Hotel Radisson; DJ Kamel:)

Rudzia

Postprzez Edusia » Czw Maj 05, 2011 7:54 am

a u nas ZAIKSu hotel nie opłaca ; więc jeśli DJ lub orkiestra też tego nie zrobi spadnie to na nas

Awatar użytkownika
Edusia

Postprzez wiedzma_wroclawska » Pią Lis 18, 2011 10:26 am

Z tego co ja się orientowałam, to u mnie restauracja ma opłacone ZAiKS, ale jeśli się okaże to konieczne, to sami też możemy to opłacić. Te koszty nie są aż takie strasznie duże (chyba, że się pomyliłam w liczeniu).
Awatar użytkownika
wiedzma_wroclawska

Postprzez kasiulka86 » Pią Lis 18, 2011 10:31 am

Wiedźmo koszty nie są duże, ok 100zł ;) Teraz obowiązek opłacenia ZAIKS spoczywa na Młodych, chyba, że akurat sala ma opłacoen :)

Awatar użytkownika
kasiulka86

Postprzez wiedzma_wroclawska » Pią Lis 18, 2011 10:34 am

Mi chyba wyszło 136 zł i stwierdziliśmy, że jak restauracja czy DJ zaczną kręcić, to bez problemu płacimy i będzie spokój. :)
Awatar użytkownika
wiedzma_wroclawska

Następna

Wróć do Wesele

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość