Ile czasu na zmianę dokumentów?

inne tematy, wasze sugestie, opinie, rady

Ile czasu na zmianę dokumentów?

Postprzez nurse8 » Sob Lut 07, 2009 9:39 pm

Ile czasu mamy po ślubie na zmianę dowodu osobistego, powiadomienie o zmianie nazwiska zakładu pracy, banku itp?
Awatar użytkownika
nurse8
kocham to forum? :)

Miejscowość: Wrocław

Re: Ile czasu na zmianę dokumentów?

Postprzez wi. » Sob Lut 07, 2009 9:47 pm

nurse8 napisał(a):
Ile czasu mamy po ślubie na zmianę dowodu osobistego, powiadomienie o zmianie nazwiska zakładu pracy, banku itp?

zakład sie dowie w momencie jak im dostarczysz kopie skróconego odpisu aktu małżeńskiego. (potrzebne jest im do rozliczenia cię z urlopu okolicznościowego), mój bank do tej pory nie wie że zmieniłam stan cywilny :) mam lenia i nie chce mi się do banku iść a to już prawie 9 mc. po ślubie (przyznam że jest to kłopotliwe wtedy jak przychodzi co do płacenia karta w sklepie :D ). Rok przed slubem jak już mieszkałam u teraz już męża to tylko dałam wszędzie informacje o nowym adresie korespondencyjnym. Musze zmienić dane w Bankach, w Orange, w PZU i w szkole. A jeśli chodzi o dowód osobisty i nowe zameldowanie to załatywiłam to z teściem jakoś miesiąc po ślubie. dokładnie to 11 kwietnia :)

Dokładnego terminu na takie rzeczy chyba nie ma

wi.

Postprzez nurse8 » Sob Lut 07, 2009 10:45 pm

A po skrócony akt ślubu muszę zgłosić się do USC ?
Awatar użytkownika
nurse8

Postprzez d&g » Nie Lut 08, 2009 12:15 am

Tak. Zwykle jest gotowy w jakieś 2 tygodnie po ślubie. Zmianę nazwiska musisz też zgłosić w US w ciągu 30 dni od ślubu (zwykle jest to też związane ze zmianą dowodu, jeśli jednak nie zdążysz wyrobić nowego dowodu w tym czasie, to lepiej najpierw zgłosić zmianę nazwiska (z aktem ślubu), a potem dowodu, żeby się zmieścić w czasie).

Awatar użytkownika
d&g

Postprzez martos82 » Nie Lut 08, 2009 11:27 am

Od 1 stycznia 2009 roku wchodza w życie nowe przepisy odnośnie wymiany dowodów osobistych. I tak:

Art. 40. 1. Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie:

1) zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym;

2. O wymianę dowodu osobistego należy wystąpić:

1) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 – w terminie do 14 dni od dnia doręczenia osobie obowiązanej do posiadania dowodu osobistego ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzających zmianę danych albo od dnia sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym – od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa;

3. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi 3 miesiące.”;

Art. 43. 1. Dowód osobisty podlega unieważnieniu:

5) po upływie 3 miesięcy od zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1, w przypadku niezłożenia przez posiadacza dowodu osobistego wniosku o jego wymianę;

2. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wynosi 4 miesiące.

Bardziej zainteresowanych odsylam do dziennika ustaw: Dz. U. z 31.10.2008r. Nr 195, poz. 1198

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... -oraz.html
Awatar użytkownika
martos82
prawie tu mieszkam:)

Postprzez wi. » Nie Lut 08, 2009 12:06 pm

nurse8 napisał(a):
A po skrócony akt ślubu muszę zgłosić się do USC ?

tak. Najlepiej z dwa tygodnie po ślubie. Niby ksiądz ma tam jakis określony czas na dostarczenie dokumentów a le wiem że jak my byliśmy tydzien po to powiedzieli że jeszcze nie mają przygotowanego i kazali nam przyjść za 3 dni.

wi.

Postprzez wi. » Nie Lut 08, 2009 12:10 pm

d&g napisał(a):Tak. Zwykle jest gotowy w jakieś 2 tygodnie po ślubie. Zmianę nazwiska musisz też zgłosić w US w ciągu 30 dni od ślubu (zwykle jest to też związane ze zmianą dowodu, jeśli jednak nie zdążysz wyrobić nowego dowodu w tym czasie, to lepiej najpierw zgłosić zmianę nazwiska (z aktem ślubu), a potem dowodu, żeby się zmieścić w czasie).

hmm a po co zgłaszać zmiane nazwiska??? przecież US wie o jego zmianie w momencie jak idziecie po papiery potrzebne do ślubu. Wtedy wypełnia się taka "ankietę" gdzie babka wypisuje jakie nazwisko przyjmę po ślubie, jakie nazwisko będą nosić dzieci i takie tam. Nam kazali tylko tydzień po ślubie zgłosić sie po odpis i nic ponad to.

wi.

Postprzez Dżoana » Nie Lut 08, 2009 12:20 pm

wikucha myślę, że d&g pisząc US miała na myśli Urząd Skrabowy... :)
mi dwa tygodnie temu skradziono wszystkie dokumenty i wypytywałam co i jak bo uznałam, że bez sensu wyrabiać mi teraz, skoro za 5 miesięcy będę znów wymieniać. Pani w USC powiedziała mi, że od dnia zawarcia małżeństwa mam 30 dni na wymianę dowodu, obligatoryjnie i wszelkie zmiany od razu należy zgłosić w US (w skarbówce). Do tego czasu mam się posługiwać paszportem.
Co do prawa jazdy to powiedziano mi, że policja już na kontrolach nie rząda oprócz prawka dowodu, to nie ma co się spieszyć z wymianą jeśli się nie ma ochoty, no ale to tak "nieoficjalnie" :) Ja na pewno nie będę wymianiać szybko, bo nowe prawko mam od jakichś dwóch tygodni :)
Co do paszportów, to też podobno nie ma co się spieszyć jako, że to są większe koszty, nie mniej jednak jakoś po powrocie z wakacji po ślubie zajmę się wymianą.

Awatar użytkownika
Dżoana

Postprzez martos82 » Nie Lut 08, 2009 12:27 pm

Jak sie wyrabia paszport z nowym nazwiskiem to za kazdy rok waznosci starego paszportu ktory pozostal jest znizka.
Awatar użytkownika
martos82

Postprzez Dżoana » Nie Lut 08, 2009 1:29 pm

martos82 napisał(a):
Jak sie wyrabia paszport z nowym nazwiskiem to za kazdy rok waznosci starego paszportu ktory pozostal jest znizka.
to świetna nowina, bo mój był wyrabiany w czerwcu 2007, więc jest jeszcze kupę czasu ważny :)

Awatar użytkownika
Dżoana

Postprzez wi. » Nie Lut 08, 2009 2:50 pm

Dżoana napisał(a):
wikucha myślę, że d&g pisząc US miała na myśli Urząd Skrabowy... :)

no tak :) nie zauważyłam że w tym US zabraklo C :D

ja jetsem tylko ciekawa jak sie rozlicze za zeszly rok. do maja 2008 bylam jako panna i pracowalam w jednej firmie. a od 17 czerwca zaczelam parvowac juz w nowej firmie z nowym nazwiskiem. Mam zgryz jak cholera bo nie mam pojecia jak sie teraz rozliczyc a co najfajniejsze to jestem ciekawa czy moj byly pracodawca zastosowal sie co do moich uwag jesli chodzi o nowu Urzad Skarbowy i nowy adres....Bo jak wysle mi pita na stary adres to przeoadł i gorzej jak wysla pita na stary urzad. Padaka :/

wi.

Postprzez nurse8 » Nie Lut 08, 2009 3:31 pm

Czyli generalnie jest tak, ze po ślubie mam 30 dni na wymianę dowodu i spokojnie mogę sobie jechać w podróż poślubną (ślub 27.06, podróż 1 - 15. 07) i wszystko załatwić po? Dobrze zrozumiałam?
Awatar użytkownika
nurse8

Postprzez Dżoana » Nie Lut 08, 2009 3:32 pm

tak, ważne jest aby w ciągu 30 dni od daty ślubu złożyć wniosek o wymianę dowodu :)

Awatar użytkownika
Dżoana

Postprzez nurse8 » Nie Lut 08, 2009 3:35 pm

Dzieki wielkie dziewczęta
Awatar użytkownika
nurse8

Postprzez d&g » Pon Lut 09, 2009 8:02 pm

Faktycznie chodziło mi o urząd skarbowy :)

Wikucha niestety za 2008 musisz się jeszcze rozliczyć sama z PIT-u, bo do małżeńskiego rozliczenia trzeba być małżeństwem pełny rok rozliczeniowy.

Co do paszportu jeszcze to jest on ważny 3 miesiące po ślubie, a jeśli planujecie podróż później to trzeba wyrobić nowy.

Awatar użytkownika
d&g

Postprzez wi. » Czw Lis 05, 2009 2:44 am

d&g napisał(a):Faktycznie chodziło mi o urząd skarbowy :)

Wikucha niestety za 2008 musisz się jeszcze rozliczyć sama z PIT-u, bo do małżeńskiego rozliczenia trzeba być małżeństwem pełny rok rozliczeniowy.

Co do paszportu jeszcze to jest on ważny 3 miesiące po ślubie, a jeśli planujecie podróż później to trzeba wyrobić nowy.

haha i rozliczyliśmy się wspólnie :)

wi.

Postprzez Asta » Wto Lis 10, 2009 11:52 am

wikucha napisał(a):

jak się US dopatrzy to będzie trzeba złożyć korektę, a na skontrolowanie zeznania rocznego US ma 5 lat.
Asta
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: Polkowice

Postprzez wi. » Wto Lis 10, 2009 3:39 pm

Asta napisał(a):
wikucha napisał(a):

jak się US dopatrzy to będzie trzeba złożyć korektę, a na skontrolowanie zeznania rocznego US ma 5 lat.

korekta jesy zbedna....

oba pity- ze starej i nowej pracy miałam wystawione na nowy US....

albo możne mi się myli z 2009rokiem :/ już sama nie wiem.....

ogólnie to oni jacys tacy niedokładni sa bo wisze im kase a jak dzwonie do kisegowosci i gdzi tylko popadnie i chodze do nich zeby sie dowiedziec ile mam im dokladnie oddac kasy (chodzi o dług i odsetki) to nikt nic nie wie!!! Wszyscy patrza na mnie ak idiotkę i zadają sobie pytanie o co mi w ogóle chodzi. Wkurza mnie to jak cholera bo odsetki z miesiąca na miesiąc rosną a nikt nie potrafi mi udzielić informacji....

wi.

Postprzez gloriosa1 » Pią Lis 27, 2009 12:41 pm

hej dziewczyny a powiedzcie mi jeśli jestem już 5 miesięcy po ślubie i nie zgłosiłam tego do us bo po pierwsze nikt mi o tym nie wspomniał a sama nawet nie pomyślałam to grozi mi coś z tego tytułu jakaś kara pieniężna czy coś  :(
gloriosa1
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Miejscowość: wlkp

Postprzez m&p » Pią Lis 27, 2009 1:27 pm

a wymienilas dowod osobisty? Bo ja dostalam razem z nowym dowodem druk NIP3 do wyslania do US. Najwazniejsze chyba zebys zglosila to jeszcze w tym roku kalendarzowym bo inaczej mozesz miec problemy przy rozliczaniu PITa

Awatar użytkownika
m&p

Następna

Wróć do Porady i komentarze ogólne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości