Bierzmowanie osoby dorosłej we Wrocławiu.

jak wyglądały Wasze zaręczyny, jak sobie wyobrażacie zaręczyny? Formalności, nauki, kursy przedmałżeńskie, protokół kanoniczny, papierowe sprawki, rola świadków

Postprzez Abigail » Pią Lis 14, 2008 6:51 pm

Ostatnio edytowany przez Abigail, Śro Lip 08, 2009 7:47 pm, edytowano w sumie 1 raz
Abigail
super gaduła
super gaduła

Miejscowość: Wrocław

Postprzez tirin__tirin » Pią Lis 14, 2008 9:38 pm

Moj kochany (oraz wszyscy ktorzy przystapili z nim tego dnia do sakramentu) musieli miec karteczki o naukach odpis chrztu a takze powtierdzenie o spowiedzi. Zadne pieniadze nie byly zbierane i nie bylo rowniez krzyzy.
tirin__tirin
kocham to forum? :)

Postprzez Abigail » Pią Lis 14, 2008 9:43 pm

Ostatnio edytowany przez Abigail, Śro Lip 08, 2009 7:48 pm, edytowano w sumie 1 raz
Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez Abigail » Nie Lis 16, 2008 5:54 pm

Ostatnio edytowany przez Abigail, Śro Lip 08, 2009 7:48 pm, edytowano w sumie 1 raz
Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez tirin__tirin » Nie Lis 16, 2008 10:36 pm

Abigail wyslalam Tobie wiadomosc. Mam nadzieje, ze na wszystko odpowiedzialam. Jak cos to pytaj nadal.
tirin__tirin

Postprzez Abigail » Pon Lis 17, 2008 11:34 am

.
Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez dabbda » Pią Lis 28, 2008 5:13 pm

Moj mąż też dopiero przed ślubem szedł do bierzmowania. Wiem ,że umówił sie na rozmowę z księdzem z katedry i po tym spotkaniu miał dostarczyc odpis aktu chrztu i miec wybrane imie do bierzmowania.Na przygotowania nie chodził-chyba takich nie było? Ja byłam jego świadkiem podczas bierzmowania ,martwilismy sie ze bedzie mało ludzi, ale calusienka katedra była zapełniona;)więc nie będziecie sami
dabbda
pierwsze kroki
pierwsze kroki

:/

Postprzez angelitsme » Nie Lut 01, 2009 1:46 pm

Witam!! czytam te Wasze wypowiedzi i do tej pory nie wiem nic konkretnie na temat bierzmowania w Katedrze. Mój mąż nie ma bierzmowania a chce do niego przystąpić jak najwcześniej ponieważ planujemy ślub kościelny na wakacjach. Ślub cywilny już nam nie wystarcza :) jeśli wiecie co mam na myśli :) Czy ktoś może mi powiedzieć co trzeba mieć do bierzmowania w Katedrze przygotowane i jakie warunki należy spełnić??  bardzo dziękuję za odpowiedź :) pozdrawiam
angelitsme
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: Brzeg/Kingsbridge

Re: Bierzmowanie osoby dorosłej we Wrocławiu.

Postprzez Ewelina ewelka » Nie Lut 01, 2009 5:50 pm

Witam wszystkich serdecznie!Mam problem...Chcemy z narzeczonym wziąć ślub...Mamy dwoje dzieci i nie możemy z tym dłużej zwlekać!Jednak problemem jest brak mojego bierzmowania.Muszę je załatwić jak najszybciej lecz ksiądz w mojej parafii robi mi problemy z przygotowaniem i wystawieniem odpowiednich dokumentów.Co mam zrobić?Pomóżcie proszę!
ewela
Ewelina ewelka
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: dolny śląsk

Re: Bierzmowanie osoby dorosłej we Wrocławiu.

Postprzez Abigail » Nie Lut 01, 2009 9:44 pm

Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez Abigail » Śro Lut 04, 2009 6:11 pm

Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez marcia » Śro Lut 04, 2009 6:57 pm

ja miałam bierzmowanie 2 lata temu na Bujwida i to nie była moja parafia, Poszłam na pierwsze spotkanie, które było organizowane dla młodzieży, przygotowującej sie do tego sakramentu, po tym spotkaniu podeszłam do księdza ( nie pamiętam jak się nazywał ale już go tam chyba nie ma) i powiedziałam o co mi chodzi. Później nie musiałam już chodzić na te spotkania tylko indywidualnie do księdza (były to chyba 2 czy 3 spotkania) było  bardzo sympatycznie. A potem razem z ta grupą młodzieży otrzymałam sakrament bierzmowania:)
marcia
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez Abigail » Śro Lut 04, 2009 7:20 pm

Ostatnio edytowany przez Abigail, Śro Lip 08, 2009 7:49 pm, edytowano w sumie 1 raz
Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez pusia » Śro Lut 04, 2009 8:05 pm

jestem jak najbardziej kompetentna w tej chwili w odpowiedzi na pytanie co trzeba mieć i jak wygląda bierzmowanie w Katedrze, gdyż miesiąc temu czyli w pierwszy poniedziałek stycznia byłam u bierzmowania w Katedrze.
Wygląda to tak:
Bierzmowanie odbywa sie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 17-tej. W Katedrze trzeba stawić się godzinę wcześniej, żeby sie zarejestrować. Akurat w moim przypadku rejestracja odybwała się w środku w Katedrze przy jednym z ołtarzy, dwaj księża mieli wystawiony stolik i dokonywali rejestracji
(czasem rejestracja odbywa sie w kancelarii katedry). Aby przystąpić do bierzmowania potrzebna jest karta od księdza z parafii do której się należy że jesteście przygotowani do bierzmowania i zdaliście egzamin. W mojej parafi przygotowanie wyglądało tak, że poszłam dwa razy do księdza za pierwszym razem dał mi dwa katechizmy i kazał sie z tego przygotować, a za drugim poszłam na "egzamin", popytał mnie z regułek po czym wystawił mi potwierdzenie że zostałam przygotowana do przyjęcia sakramentu, musiałam mieć przy sobie odpis aktu chrztu, żeby mógł spisać wszelkie potrzebne informacje. No i oczywiście konieczna była ofiara na Kościół :) Poza tą karteczką od księdza o przygotowaniu, trzeba mieć ze sobą odpis aktu chrztu oraz karteczkę że było się u spowiedzi. Jeśli jednak ktoś nie zdarzył pójść do spowiedzi wcześniej to nie ma problemu bo przed mszą jest spowiedź w katedrze.  Po procedurze rejestracyjnej siadamy sobie w ławce no i czekamy na mszę. Na 10 minut przed mszą ksiądz który nas rejestrował, odbył z wszystkimi przystępującymi którkie przeszkolenie, jak wygląda cała ceremonia i co powinniśmy mówić, w którym momencie. No i o godzienie 17-tej odbywa sie msza, normalna z kazaniem nie żadna skrócona (łącznie ze zbieraniem na tacę:)). Po mszy w kancelarii Katedry po uiszczeniu opłaty 5 zł wydawane jest już przygotowane zaświadczenie, że jesteśmy wybierzmowani. I tak to wygląda mniej więcej w skrócie.
Tak więc w Katedrze trzeba mieć ze sobą:
1. Karteczkę od księdza z parafii, że zostało sie przygotowanym do bierzmowania
2. Karteczkę od księdza że przystąpiło sie do spowiedzi, jeśli nie chce sie na szybko załatwiać tego w Katedrze
3. No i odpis aktu chrztu
Ps. Podczas rejestracji radzę nie przyznawać sie księdzu jeśli zapyta, że mieszka się z przyszłym mężem bez ślubu, gdyż w dzień kiedy ja przystępowałam do bierzmowania jedna para się przyznała no i ksiądz nie dopuścił do bierzmowania tylko odesłał z kwitkiem:).
pusia
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez Abigail » Śro Lut 04, 2009 8:28 pm

Ostatnio edytowany przez Abigail, Śro Lip 08, 2009 7:49 pm, edytowano w sumie 1 raz
Abigail
super gaduła
super gaduła

Postprzez Emilka88 » Czw Lut 26, 2009 9:47 pm

Abigail. Nie wiem na ile jeszcze pomoze Ci ta informacja, bo już trochę czasu minęło ale:
1. Nie musisz mieć przygotowania i karteczki z 1 kościoła!! Dostajesz potwierdzenie odbyia kursu tam gdzie go odbyłaś, a ze swojego kościoła zgodę na bierzmowanie. Mój narzeczny też nie jechał do swojej parafii na przygotowanie do bierzmowania ok 100 km - bo tak by musiał, ale odbył je na Karłowiach u Franciszkanów - są extra. Spróbuj się  z nimi dogadać może.
2. DO ŚLUBU KOSCIELNEGO NIE MA BEZWZGLĘDNEGO WYMOGU BYCIA BIERZMOWANYM!!!!   to informaja od księdza - znajomego rodziny. Ja nawet nie muszę przedstawiać świadectwa bierzmowania. Wymóg bezwzględny to chrzest - to czyni cię chrześcijanką, wiec nawet nie myśl o jakimś ślubie mieszanym bo to w Twoim wypadku nie ma zastosowania. Natomiast bierzmowanie nie jest konieczne i mozesz nawet sprzeczac sie z księdzem w tej materii, ewentualnie iśc z nim na układ że zrobisz je później, po ślubie jak nie uda Ci się przed.
Emilka88
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez gosikorka » Sob Paź 10, 2009 11:10 am

Podepnę się z moim problemem....
Mój narzeczony jest niepraktykującym chrześcijaninem bez bierzmowania i bez chęci bierzmowania (ze względu na kilka powodów- ale to już poemat).
Mi natomiast bardzo zależy na ślubie kościelnym i nie wiem jak teraz mam sprawę ugryźć. Moja koleżanka, która wychodziła za ateistę, otrzymała dyspensę na ślub i podczas ceremonii jej narzeczony po prostu nie przysięgał na Boga. Teraz nie wiem czy ja taką dyspensę mogę otrzymać wychodząc za osobę ochrzczoną? Czy w takim wypadku musi być to bierzmowanie?

Szczęśliwie Narzeczona:)
gosikorka
rozkręcam się
rozkręcam się

Postprzez Juha » Nie Lis 22, 2009 8:31 pm

hej!tez mam podobny problem, bo moj narzeczony nie ma bierzmowania, uwaza sie za agnostyka, ale zgodzil sie na slub koscielny.z tego co wiem wszytsko zalezy od ksiedza-bo bierzmowanie to sakrament, wzmacniajacy wiare i nie jest jakos strasznie potrzebny przy slubie-tak teoretycznie.co wiecej w kodeksie koscielnym jest napisane ze powinno sie go zrobic przed slubem ale slyszlam ze wystarczy przyzec ze sie to kiedys zrobi-jak sie dorosnie do tego ze chce sie poglebic wiare swą.wazne zeby jedna osoba miala ten sakrament, a reszte da sie obejsc:)jest jeszcze ostateczne wyjscie-czyli uznac osobe za niewierzaca i probosz pisze pismo do biskupa o despenze(ponoc bezproblemowe)choc niewiem ile sie na to pozwolenie czeka-jak ktos wie niech napisze.
ja dopiero zarezerwowalam termin slubu i jakos wylecialo mi z glowy zapytanie ksiedza o ten fakt,ale mam nadzieje ze niebędzie nam stawac na drodze i zmuszac do sakramentu ktory powonien byc dojrzalym swiadomym wyborem.

Miłość trzeba budować odkryć ja to za mało..
Awatar użytkownika
Juha
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: Wschowa

Postprzez Juha » Śro Maj 05, 2010 4:57 pm

hej dziewczynki!ja juz po rozmowach z księdzem i tak jak pisalam wczesniej bierzmowanie nie jest potrzebne, ja mam moj narzeczony nie.ksiądz nawet nie wspomnial mimo ze zauwazyl ze bierzmowania niema, nie pytal czemu a obawialam sie tego najbardziej.Świadectwa tez mielismy ze soba ale tez na nie nawet niespojrzal.naprawde dzieczyny nie ma sie co bac bo z kazdym mozna sie dogadac.:)

Miłość trzeba budować odkryć ja to za mało..
Awatar użytkownika
Juha
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: Wschowa

Postprzez Mikaa » Wto Cze 15, 2010 2:47 pm

Dziewczyny jak to w koncu jest:potrzebne  jest to bierzmowanie czy nie???
I moze orientujecie sie czy w Katedrze caly rok w pierwszy poniedzialek miesiaca sa bierzmowania?
Mikaa

Miejscowość: Wroclaw

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zaręczyny i sprawy przedślubne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Przejdź do portalu >>