świadkowie

przywitajcie sie na forum; Wasze daty ślubu i miejsca wesel, poszukiwania par z tą samą datą ślubu

Re: świadkowie

Postprzez Motylek22 » Czw Lip 26, 2012 3:59 pm

Zgadzam się z kasiulka86
Motylek22
kocham to forum? :)

Miejscowość: Świdnica

Postprzez creme_brulee » Czw Lip 26, 2012 4:36 pm

creme_brulee napisał(a):
No i przede wszystkim- nam też zależy żeby świadkowie byli świadomi, gdzie są i jakie to ma znaczenie, oraz żeby wiedzieli kiedy wstać a kiedy uklęknąć :)

Więc-  nasi świadkowie powinni być osobami wierzącymi.

Nie mam żadnych "obaw" związanych ze spowiedzią świadków. My po prostu szukamy osób które są praktykującymi katolikami na naszych świadków.  Mam nadzieję że to wreszcie będzie jasne.

Awatar użytkownika
creme_brulee
prawie tu mieszkam:)

Miejscowość: Breslau

Postprzez Phatka » Czw Lip 26, 2012 4:53 pm

Niestety Kasiulko... choć w świetle prawa jest tak, że świadkowie przy ślubie konkordatowym nie muszą być praktykujący, ba! nawet nie muszą być wierzący... to niemniej jednak zdarza się bardzo często tak, że księża wymagają tego od Młodych, by świadkowie ich sakramentu byli praktykującymi katolikami. I tu nie chodzi o to, co stanowi prawo... bo my to wszystko doskonale wiemy i zdajemy sobie z tego sprawę... a chodzi jedynie o to, że (jak to powiedziała kiedyś Kath) chcesz się bawić w czyjeś piaskownicy, to musisz przestrzegać zasad, które Tobie wyznaczono... i tak jest chyba w tym przypadku. U nas było podobnie. Świadkiem miał być brat M. ale nim nie będzie... ma tylko ślub cywilny więc w świetle prawa kanonicznego żyje w grzechu, rozgrzeszenia nie dostanie... a Ksiądz powiedział nam wprost świadkowie mają być praktykujący. Mogliśmy pójść do innej parafii, jasne, że mogliśmy :) ale chcemy by ślub odbył się w konkretnym kościele... więc musimy się dostosować.

Awatar użytkownika
Phatka

Postprzez martuniaa89 » Czw Lip 26, 2012 4:58 pm

Ja też jestem zdania ,że świadkowie powinni jak najbardziej być wierzący i praktykujący !
Awatar użytkownika
martuniaa89
super gaduła
super gaduła

Postprzez christie » Czw Lip 26, 2012 6:26 pm

/edycja postu/
Ostatnio edytowany przez christie, Sob Cze 29, 2013 3:57 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
christie

Miejscowość: Wrocław

Postprzez kasiulka86 » Czw Lip 26, 2012 7:39 pm

Creme nie pisałam bezpośrednio do Ciebie, Twoja wypowiedź tylko skłoniła mnie do napisania informacji i tyle :) I tyle w tym temacie.

Moi świadkowie też są wierzącymi, oby tylko dostali rozgrzeszenie :D

Awatar użytkownika
kasiulka86

Postprzez creme_brulee » Czw Lip 26, 2012 10:48 pm

christie, to po cholewcię chcesz ślubu konkordatowego? Jeśli Ci instytucja KK się nie podoba to po chcieć od niej dodatkowo sakramentu? Ehh sorry, ale dla mnie to nie ma żadnego sensu.

Cieszę się że nie tylko my zwracamy na tą kwestię uwagę :)

Awatar użytkownika
creme_brulee

Postprzez christie » Pią Lip 27, 2012 11:32 am

/edycja postu/
Ostatnio edytowany przez christie, Sob Cze 29, 2013 3:59 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
christie

Postprzez creme_brulee » Pon Lip 30, 2012 8:58 am

christie, tylko musisz pamiętać że wiara w Boga to nie jest podstawa tylko należenia do KK. Przeczytaj wyznanie wiary KK i porównaj z tym co właśnie napisałaś. Może warto poszukać innego zgromadzenia i nie robić czegoś wbrew sobie?

Awatar użytkownika
creme_brulee

Postprzez Acia » Pon Lip 30, 2012 9:05 am

kasiulka86 napisał(a):Nie Aciu, to nie zależy od księdza tylko od prawa. Jeżeli jest osobno ślub kościelny i cywilny, to rzeczywiście muszą, ale jak jest konkordatowy, to nie ma takiaego obowiązku i ksiądz nie moze wówczas żadać od świadków spowiedzi.

Kasiulko niestety jest tak, ze decydujać się na ślub konkordatowy wiesz o tym, że wszystkim się zajmuje ksiądz i to on ma prawo decydować kto będzie świadkiem. Biorąc ślub cywilny nie ma to znaczenia. Ale jak bierzesz konkordatowy to w pewnym sensie podlegasz bardziej kościołowi bo to ksiądz w Twoim imieniu wysyła dokumenty do urzedu itp. Więc jeżeli życzy sobie tego aby świadkowie byli wierzący to musisz to spełnić i nie możesz tego zmienić.
Awatar użytkownika
Acia

Miejscowość: :D

Postprzez emilanka » Sob Sie 11, 2012 7:47 pm

No i musze się zgodzić z Acią ... Ślub w kościele to ślub w kościele nie zależnie od tego czy jest jedynym czy poprzedzony cywilnym...Wydaje mi się że to oczywiste choć wg mnie sama spowiedź jest zbędnym rytuałem - ale skoro się decyduje na kościelny muszę się podporządkować

Awatar użytkownika
emilanka

Postprzez martuniaa89 » Sob Paź 13, 2012 7:14 am

Dziewczyny my już wybraliśmy świadków będą nimi moja siostra i siostra Nż Ksiądz ma nic przeciwko kobitkom...ufff
Ostatnio edytowany przez martuniaa89, Sob Paź 13, 2012 7:38 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
martuniaa89
super gaduła
super gaduła

Postprzez Spinka » Sob Paź 13, 2012 9:31 am

martuniaa89 napisał(a):Dziewczyny my już wybraliśmy świadków będą nimi moja siostra i siostra Nż Ksiąsz ma nic przeciwko kobitkom...ufff

A siostry się cieszą? :) Gratuluję, bo to ważny krok!
Awatar użytkownika
Spinka

Postprzez martuniaa89 » Sob Paź 13, 2012 7:39 pm

Siostry się baaardzo cieszą I czuję ,że to bardzo dobry wybór
Awatar użytkownika
martuniaa89
super gaduła
super gaduła

Postprzez Asiela » Nie Paź 14, 2012 7:41 am

martuniaa89 napisał(a):Siostry się baaardzo cieszą I czuję ,że to bardzo dobry wybór

Cudownie, że macie świadków, którzy się odnajdą w swojej roli i cieszą się, że będą sprawować tak ważną funkcję :)

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez martuniaa89 » Nie Paź 14, 2012 5:08 pm

Asiela napisał(a):
martuniaa89 napisał(a):Siostry się baaardzo cieszą I czuję ,że to bardzo dobry wybór

Cudownie, że macie świadków, którzy się odnajdą w swojej roli i cieszą się, że będą sprawować tak ważną funkcję :)

Mam nadzieję
Awatar użytkownika
martuniaa89
super gaduła
super gaduła

Postprzez panna_monika » Wto Paź 16, 2012 3:57 pm

a ja chyba też w końcu poproszę siostrę. zakopałyśmy topór wojenny i jakoś tak nam się dobrze układa ostatnio :)

Awatar użytkownika
panna_monika

Miejscowość: Silesia

Postprzez Klaudia » Wto Paź 16, 2012 5:13 pm

Moją świadkową też będzie siostra
Klaudia

Postprzez Brusia » Wto Paź 16, 2012 8:40 pm

Ja również za świadka wezmę moją siostrę :)
[URL=http://www.przewodnikmp.pl] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-180620090133.png[/IMG] [/URL]

[URL=http://www.przewodnikmp.pl] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-150620120141.png[/IMG] [/URL]

[URL=http://www.przewodnikmp.pl] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-270720130180.png[/IMG] [/URL]
Awatar użytkownika
Brusia
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Postprzez anaia » Nie Mar 17, 2013 12:32 am

hehe ja też mam siostre, już kiedys się chwaliłam, ale widzę że tu taki wysyp sióstr to podpiszę się pod tym
a się zastanawiam, czy usadzić w kosciele siostrę z partnrem po jednej naszej stronie, a świadka z partnerką po drugiej? bo ja biorę siostrę a NZ kuzyna, a nie chcę zostawiać ich połówek gdzies z boku....

Awatar użytkownika
anaia
super gaduła
super gaduła

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przedstawcie się

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Przejdź do portalu >>