Co zrobić z nazwiskiem po ślubie?

jak wyglądały Wasze zaręczyny, jak sobie wyobrażacie zaręczyny? Formalności, nauki, kursy przedmałżeńskie, protokół kanoniczny, papierowe sprawki, rola świadków

Re: Co zrobić z nazwiskiem po ślubie?

Postprzez Wredota » Nie Cze 08, 2014 5:45 pm

Ja przyjmę nazwisko męża, nie bardzo rozumiem sens brania dwuczłonowego. Chyba że ktoś jest naukowcem i ma już swoje publikacje na stare nazwisko albo lekarzem i grupę pacjentów. A już totalnie nie rozumiem decyzji, żeby dzieci miały dwuczłonowe nazwiska. Współczucia :P
Awatar użytkownika
Wredota
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Miejscowość: Jaworzno

Postprzez barszcz162 » Śro Cze 11, 2014 8:05 pm

My również tak robimy. Najlepiej będzie dla Nas Oboje i dla dzieci
barszcz162
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez pannada » Pią Cze 27, 2014 12:39 pm

Ja od zawsze marzyłam o podwójnym nazwisku, jednak w rzeczywistości zdecydowałam się na nazwisko męża, ponieważ moje panieńskie nazwisko było bardzo długie i nie można go było odmieniać. Zdecydowałam się na takie roziwązanie głownie ze względu na problem z odmianą właśnie. Gdybym miała nawet bardzo długie nazwisko, ale kończące się na "ska", nie zastanawiałabym się w ogóle. A teraz- oba "nijakie" nazwiska mnie nie interesowały. Dziewczyny - miejsce podwójne nazwiska, jesli możecie ;)
Awatar użytkownika
pannada
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Namarie » Pią Cze 27, 2014 1:06 pm

Ja też wezmę po mężu, głównie dlatego, że się ze mną nie ożeni, jeśli zrobię inaczej :D:D Twierdzi, że podwójne nazwisko to mają rozwódki, a nie kobiety, które wychodzą za mąż. No trudno ;P

Publikacji nie mam (jeszcze), znana nie jestem, tylko szkoda mi mojego rodu ;), bo same kobietki są i nazwisko poniekąd zaniknie.
Awatar użytkownika
Namarie
lubię tu popisać
lubię tu popisać

Postprzez aldka1 » Pon Lip 07, 2014 1:57 pm

Nie rozumiem krytyki nazwisk dwuczłonowych, bo niby czemu tylko lekarze czy pisarze mogą takowe mieć ?? Każdy ma prawo decydować sam jak się chce nazywać. Ja nie bardzo rozumiem dlaczego mam przyjmować nazwisko męża, tylko dlatego że tak się utarło, że kobieta musi... Jakoś nie wyobrażam sobie, że miałabym się nazywać zupełnie inaczej. A swoją drogą zawsze chciałam mieć dwuczłonowe nazwisko, ale nazwisko dzieci to już inna trochę sprawa. Będą nosiły nazwisko tatusia :)
aldka1
często tu wpadam
często tu wpadam

Miejscowość: Tk

Postprzez KarolinaGaj » Śro Sie 20, 2014 9:19 am

aldka1 napisał(a):Nie rozumiem krytyki nazwisk dwuczłonowych, bo niby czemu tylko lekarze czy pisarze mogą takowe mieć ?? Każdy ma prawo decydować sam jak się chce nazywać. Ja nie bardzo rozumiem dlaczego mam przyjmować nazwisko męża, tylko dlatego że tak się utarło, że kobieta musi... Jakoś nie wyobrażam sobie, że miałabym się nazywać zupełnie inaczej. A swoją drogą zawsze chciałam mieć dwuczłonowe nazwisko, ale nazwisko dzieci to już inna trochę sprawa. Będą nosiły nazwisko tatusia :)

Zgadzam się, jeżeli ktoś ma ochotę zostawić dwa nazwiska to czemu nie. Mam znajomą co ma dwa nazwiska, ale ona akurat pozostawiła swoje, bo ma tylko siostry i chciała, aby nazwisko dalej zostało przekazane:) więc dzieci też będą miały dwuczłonowe. Tylko, że obydwa nazwiska są długie.
Ja akurat wezmę nazwisko męża, bo mi się bardziej podoba od mojego:)
KarolinaGaj
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Nari » Śro Sie 20, 2014 9:31 am

Zawsze myślałam, że będę mieć dwa nazwiska, zwłaszcza, że mój J. ma krótkie. Ale ponieważ jego rodzina jest mało liczna (jeszcze mniej niż moja ;) ), to teraz skłaniam się ku przybraniu jego nazwiska. To ułatwiłoby mi też pracę, bo często piszę ręcznie swoje nazwisko w papierach ;)
The one behind the wheel :D
Awatar użytkownika
Nari
często tu wpadam
często tu wpadam

Miejscowość: Wrocław

Postprzez toniwed » Czw Paź 16, 2014 10:18 am

a jak nie, to niech on przyjmie Twoje;)
toniwed
lubię tu popisać
lubię tu popisać

Postprzez limonkowa » Nie Sty 25, 2015 1:43 pm

U nas jak ja nie zostawię swojego to nazwisko nie zostanie przekazane dalej, bo same dziewczyny w moim pokoleniu.
limonkowa
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Samantiii » Czw Wrz 10, 2015 11:00 am

Gdyby nasze nazwiska pasowały do siebie to miałabym podwójne ale trochę jak pies do jeża więc wzięłam męża i jakoś powoli się przyzwyczajam do niego :)
Samantiii
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez Antonina » Pią Wrz 11, 2015 7:28 pm

Ja po ślubie zostawiam swoje nazwisko, bo mi się podoba i mi pasuje do imienia,a  naziwsko męża nie po prostu. Powód może dziwny, ale dla mnie bardzo ważny. Zresztą całe życie byłam Tosią X to dlaczego teraz mam być Tosią Z?  Nie chce zmieniać naziwska i tyle :)
Antonina
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Laleksandra » Nie Wrz 13, 2015 8:22 pm

Ja zostawię sobie nazwisko swoje plus jako drugie męża. Będzie to fajnie pasowało ze sobą :)
Laleksandra
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez StasiaK » Wto Wrz 15, 2015 11:06 am

Ja planuję przyjąć nazwisko męża. Nie wyobrażam sobie pozostać wyłącznie przy swoim bo to by mogło sprawić mu przykrość a z kolei nie podobają mi się nazwiska dwuczłonowe. No cóż, trzeba będzie się jakoś przyzwyczaić :)
Awatar użytkownika
StasiaK
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Postprzez ola_2506 » Wto Wrz 15, 2015 11:27 am

Ja także przyjmuję nazwisko narzeczonego, nie wyobrażam sobie żeby było inaczej ;-) Nawet za jakiś czas, kiedy przyjdą na świat nasze dzieci to nie chce mieć jako jedyna innego nazwiska ;-P
[URL=http://www.przewodnikmp.pl]
[/URL] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-250620160060.png[/IMG]
ola_2506
lubię tu popisać
lubię tu popisać

Postprzez anisiek » Pią Lis 13, 2015 4:32 pm

Ja również tradycyjnie przyjmę nazwisko po moim mężczyźnie, a dlaczego? Dlatego, że ma ładne i mi się podoba.
anisiek
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Samanta » Śro Gru 02, 2015 9:38 pm

Ja zostawilam swoje nazwisko i dodałam męża. Cóż wiele osób zna mnie tylko po starym nazwisku :D Ale nie o to chodzi, u mnie w rodzinie jest po prostu taka tradycja, że wszystkie kobiety mają długie nazwiska. ;)
Samanta
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez pannamigotka88 » Czw Cze 09, 2016 2:03 pm

Samanta napisał(a):Ja zostawilam swoje nazwisko i dodałam męża. Cóż wiele osób zna mnie tylko po starym nazwisku :D Ale nie o to chodzi, u mnie w rodzinie jest po prostu taka tradycja, że wszystkie kobiety mają długie nazwiska. ;)

Ja też zostawię sobie chyba swoje i dodam po mężu. Będzie ciekawie brzmiało.
[url=http://www.przewodnikmp.pl] [/url
pannamigotka88
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Wilku » Sob Cze 11, 2016 8:10 pm

Ja zdecydowanie przejmę nazwisko po mężu, chociaż Przyszły jakoś dziwnie się z tym poczuł: był pewien, że będę chciała mieć nazwisko dwuczłonowe, nie wiem, skąd mu się to wzięło :D Co prawda do rodowego mam i będę miała sentyment, ale wystaczy, że mam jedno z najdłuższych imion (Agnieszka), moje obecne nazwisko ma też znaczną długość, więc po połączeniu ich z nazwiskiem lubego wyszłoby mi z trzydzieści znaków. Zdecydowanie za dużo jak na moje poczucie estetyki.
Awatar użytkownika
Wilku
pierwsze kroki
pierwsze kroki

Postprzez Asia_450 » Czw Cze 16, 2016 1:36 pm

Ja uważam że lepiej zostawić swoje, nie ma  wtedy problemów z wymianą dokumentów
Asia_450
często tu wpadam
często tu wpadam

Postprzez Wilku » Czw Cze 16, 2016 8:53 pm

Patrząc na to w ten sposób: ok, niektórym to pasuje. Problem może się zacząć przy dzieciach: synek koleżanki co jakiś czas wciąż się dopytuje, dlaczego ma takie nazwisko jak tatuś, a mamusia ma inne. Bo wszystkie mamusie maja takie nazwiska jak ich dzieci, a ona jedna nie.
Awatar użytkownika
Wilku
pierwsze kroki
pierwsze kroki

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zaręczyny i sprawy przedślubne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Przejdź do portalu >>