Co zrobić z nazwiskiem po ślubie?

jak wyglądały Wasze zaręczyny, jak sobie wyobrażacie zaręczyny? Formalności, nauki, kursy przedmałżeńskie, protokół kanoniczny, papierowe sprawki, rola świadków

Re: Co zrobić z nazwiskiem po ślubie?

Postprzez Lika » Wto Paź 08, 2013 12:09 pm

Baczny_Janusz napisał(a):A znacie jakieś przypadki, gdy to mąż przyjął nazwisko żony? Wyobrażam sobie, że tak dzieje się tylko gdy ma śmieszne nazwisko, coś w rodzaju Stanisław Pipka :)

Czemu tylko ? W przypadku, gdy oboje mieszkają za granicą i jego nazwisko jest bardziej problematyczne w wymowie niż jej ? :) Albo jej nazwisko jest np historyczne i nie ma mężczyzny w jej rodzinie do przekazania nazwiska ? Różne są przypadki :)
Awatar użytkownika
Lika
kocham to forum? :)

Postprzez Brusia » Wto Paź 08, 2013 12:17 pm

Baczny_janusz nie koniecznie mężczyzna zmienia nazwisko dlatego bo jest śmieszne. Mój M. chciał zmienić dobrowolnie od tak. Np. M. ma koleżankę gdzie jej teraz już mąż przyjął jej nazwisko a wcale nie miał jakiegoś śmiesznego bądź dziwnego nazwiska. To wszystko zależy od par jak sobie ustalą i tak jak pisze Lika także zależy od różnych przypadków.
[URL=http://www.przewodnikmp.pl] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-180620090133.png[/IMG] [/URL]

[URL=http://www.przewodnikmp.pl] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-150620120141.png[/IMG] [/URL]

[URL=http://www.przewodnikmp.pl] [IMG]http://www.przewodnikmp.pl/img-270720130180.png[/IMG] [/URL]
Awatar użytkownika
Brusia
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Postprzez Asiela » Wto Paź 08, 2013 3:23 pm

Baczny_Janusz napisał(a):A znacie jakieś przypadki, gdy to mąż przyjął nazwisko żony? Wyobrażam sobie, że tak dzieje się tylko gdy ma śmieszne nazwisko, coś w rodzaju Stanisław Pipka :)

eee...nieprawda :) wśród PM2012 nawet  był jeden Mąż , który przyjął nazwisko po żonie :)

Awatar użytkownika
Asiela

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Nadya » Wto Paź 15, 2013 9:22 am

Ja będę miała podwójne nazwisko. Ja mam dosyć długie, a narzeczony króciutkie więc będzie ok.
Spotkałam się u siebie w rodzinie z przypadkiem, że mąż przyjął nazwisko żony. Był on z domu dziecka i chyba chciał zapomnieć o swoim poprzednim życiu.
Awatar użytkownika
Nadya
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: miasteczko

Postprzez elrosa » Wto Paź 15, 2013 9:31 am

Ja też będę mieć jedno nazwisko - mężowe. Nie mam w tym specjalnej ideologii, oprócz "tak chcę" :) oboje mamy popularne nazwiska, o podobnym brzmieniu, podwójne wyszłoby mi w stylu Kowalska-Nowacka ;)
Awatar użytkownika
elrosa

Postprzez lotosik00 » Wto Paź 15, 2013 10:21 pm

Ja znam przypadek, gdzie Panna Młoda została przy swoim a Pan Młody przy swoim. Co prawda po 4 latach małżeństwa okazało się to jednak przydatnym rozwiązaniem bo doszło do rozwodu, a i oszczędność bo dokumenty zostają te same :) jak to woli...
Awatar użytkownika
lotosik00
uwielbiam tu pisać
uwielbiam tu pisać

Miejscowość: Wałbrzych

Postprzez Asiela » Śro Paź 16, 2013 10:17 am

lotosik00 napisał(a):Ja znam przypadek, gdzie Panna Młoda została przy swoim a Pan Młody przy swoim. Co prawda po 4 latach małżeństwa okazało się to jednak przydatnym rozwiązaniem bo doszło do rozwodu, a i oszczędność bo dokumenty zostają te same :) jak to woli...

no to nieźle :)

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez Marynka » Śro Paź 16, 2013 12:27 pm

Powiem Wam, że ja nawet rozważałam te dwa nazwiska, bo mi całkiem nieźle brzmią, ale właśnie fakt tego, że wolałabym żeby się do mnie zwracano jednym nazwiskiem chyba przeważa :)
Mój nie ma nic przeciwko dwóm nazwiskom, ale wolałby żebym miała jedno - jego ;)

A co do rozwodów, ja mam takie zdanie, co ma być to będzie, moi rodzice są po rozwodzie, znam mnóstwo osób po rozwodzie = po prostu życie

Awatar użytkownika
Marynka

Postprzez Acia » Śro Paź 16, 2013 12:55 pm

Asiela napisał(a):

eee...nieprawda :) wśród PM2012 nawet  był jeden Mąż , który przyjął nazwisko po żonie :)

Właśnie właśnie:) mój mąż ma moje nazwisko:) W naszym przypadku było na zasadzie, że mąż chciał mieć po prostu moje nazwisko i jak sam stwierdził jest też ładniejsze niż jego.
Awatar użytkownika
Acia

Miejscowość: :D

Postprzez Marynka » Śro Paź 16, 2013 1:10 pm

Dla mnie to jest dziwne jak facet sam chce nazwisko żony :P
Bo znam takie przypadki z powodów ,durnego, śmiesznego' nazwiska, z powodów osobistych czy urzędowych, ale tak sam z siebie, nie słyszałam do teraz :)

Awatar użytkownika
Marynka

Postprzez Acia » Śro Paź 16, 2013 1:52 pm

Ja nie widze w tym nic dziwnego. Tradycyjnie jest tak, że kobieta zmienia nazwisko, wiec dlaczego nie może być w drugą stronę. Oczywiście jest to rzadko spotykane ale jest.
Awatar użytkownika
Acia

Miejscowość: :D

Postprzez Amaire » Śro Paź 16, 2013 7:32 pm

A ja nie chce tak strasznie zmieniać nazwiska! :( A mój PM sobie nie wyobraża tego, że nie zmienię i jest wojna o to :D

Awatar użytkownika
Amaire

Miejscowość: Kraków

Postprzez Lidka123 » Czw Paź 17, 2013 9:05 am

Amaire napisał(a):A ja nie chce tak strasznie zmieniać nazwiska! :( A mój PM sobie nie wyobraża tego, że nie zmienię i jest wojna o to :D

Ja zmieniłam, nie miałam z tym żadnego problemu. Taka tradycja i już.
Lidka123
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Postprzez Asiela » Czw Paź 17, 2013 10:30 am

Lidka123 napisał(a):
Amaire napisał(a):A ja nie chce tak strasznie zmieniać nazwiska! :( A mój PM sobie nie wyobraża tego, że nie zmienię i jest wojna o to :D

tu piszesz, że zmieniłaś nazwisko, a pytasz o grawerkę na obrączkę? ponowny ślub czy dopiero teraz grawer?

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez Amaire » Czw Paź 17, 2013 1:11 pm

Lidka123 napisał(a):

Mi się marzyło, żeby mieć dyplomy z uczelni na moje nazwisko panieńskie (mimo, że potem trzeba mieć akt ślubu itd), a dodatkowo on ma tak strasznie popularne nazwisko, że nazywałabym się jak milion innych osób (w sensie imię i nazwisko takie samo) - w tym jego siostra... :D

Awatar użytkownika
Amaire

Postprzez Asiela » Czw Paź 17, 2013 1:14 pm

Amaire napisał(a):
Lidka123 napisał(a):

Mi się marzyło, żeby mieć dyplomy z uczelni na moje nazwisko panieńskie (mimo, że potem trzeba mieć akt ślubu itd), a dodatkowo on ma tak strasznie popularne nazwisko, że nazywałabym się jak milion innych osób (w sensie imię i nazwisko takie samo) - w tym jego siostra... :D

hehe, no to za.bawnie

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez Nadya » Czw Paź 17, 2013 5:16 pm

Dokładnie, zmiana nazwiska na nazwisko męża to rzeczywiście tradycja, ale to nie powód żeby mąż przyjął nazwisko żony.
Mam koleżankę, która nie musiała zmieniać nazwiska bo miała takie samo jak jej narzeczony .
A co tradycji to córka mojej siostry ma dwie matki chrzestne ...
Awatar użytkownika
Nadya
świeżutko na forum
świeżutko na forum

Miejscowość: miasteczko

Postprzez Amaire » Czw Paź 17, 2013 5:54 pm

Nadya napisał(a):Dokładnie, zmiana nazwiska na nazwisko męża to rzeczywiście tradycja, ale to nie powód żeby mąż przyjął nazwisko żony.
Mam koleżankę, która nie musiała zmieniać nazwiska bo miała takie samo jak jej narzeczony .
A co tradycji to córka mojej siostry ma dwie matki chrzestne ...

ale ja mu nie karze zmieniac nazwiska :) zostalabym przy swoim i najwyzej za kilka lat bym zmienila, ale z tego co widze to on mi tak latwo tego nie odpusci :P

Awatar użytkownika
Amaire

Postprzez Asiela » Czw Paź 17, 2013 6:48 pm

Nadya napisał(a):Mam koleżankę, która nie musiała zmieniać nazwiska bo miała takie samo jak jej narzeczony .

i problem z grzywki :D

Awatar użytkownika
Asiela

Postprzez Lidka123 » Pią Paź 18, 2013 7:28 am

Tak nie mamy żadnego graweru na obrączce, a zawsze na tym marzyłam. Zastanawiam się nad jakimś romantycznym, nieszablonowym cytatem.
Lidka123
świeżutko na forum
świeżutko na forum

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zaręczyny i sprawy przedślubne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Przejdź do portalu >>