Wspólność czy rozdzielność majątkowa po ślubie?

Aczkolwiek mąż i żona śpią na tej samej poduszce, to mają jednak przecież sny różne.

Wspólność czy rozdzielność majątkowa po ślubie?

Postprzez Nari » Śro Mar 04, 2015 3:23 pm

Dziewczyny, powiedzcie mi z własnych doświadczeń, jak rozwiązałyście sprawy wspólnych finansów po ślubie. Zakładaliście wspólne konto, czy zostaliście przy własnych? Czy, gdy mąż oprócz etatu prowadzi również własną firmę jednoosobową, lepsza byłaby rozdzielność? Jak z późniejszym rozliczaniem ulg w PIT-ach? Będę wdzięczna za rozjaśnienie umysłu ;)
The one behind the wheel :D
Awatar użytkownika
Nari
często tu wpadam
często tu wpadam

Miejscowość: Wrocław

Re: Wspólność czy rozdzielność majątkowa po ślubie?

Postprzez maczek » Wto Mar 10, 2015 2:54 pm

Nari, myślę, że to bardzo indywidualna kwestia, większość małżeństw żyje na wspólnym rachunku, a niektórzy już nawet długo przed ślubem wiedzą, że chcą podziału. Ja osobiście jestem przeciwna intercyzie, uważam, że mocno dzieli, zwłaszcza gdy zależy na niej jednej osobie ze związku, a tak najczęściej właśnie jest.. Zawsze ktoś zarabia więcej, a ktoś mniej, ale myślę, że to są właśnie małżeńskie zadania, aby potrafić nie robić podziałów tylko umieć wspólnie nimi gospodarować. Moim zdaniem opcja wspólnego konta jest fajna dla małżeństwa, także z tych względów, że gdy coś się by komuś stało, jakieś nagłe życiowe sytuacje to każdy ma dostęp do wszystkiego w każdej chwili, ale nie mam też nic przeciwko, żeby mieć jeszcze swoje hehe :P

Co do PIT'a, to nie wiem czy mogą się wspólnie rozliczać małżeństwa z rozdzielnością majątkową, ale raczej wątpię. No ale to w sumie kolejny plus wspólności, bo jak jedno zarabia dużo, a drugie mało to takie rozliczenie jest bardzo korzystne :P
Awatar użytkownika
maczek
prawie tu mieszkam:)
prawie tu mieszkam:)

Miejscowość: Wrocław

Re: Wspólność czy rozdzielność majątkowa po ślubie?

Postprzez Samantiii » Czw Wrz 10, 2015 10:47 am

Ja też jestem przeciwna intercyzie ale mówię tu tylko o sobie, bo dla niektórych jest to konieczność (ze względu na prowadzony na przykład ryzykowny biznes) i czasem właśnie większe zabezpieczenie. Bo jeśli jedna osoba zbankrutuje to zostanie majątek tej drugiej
Samantiii
często tu wpadam
często tu wpadam

Wróć do Mąż i żona

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Przejdź do portalu >>